fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychBrak porozumienia pomiędzy Ukrainą i Rosją powoduje wzrost cen pszenicy

Brak porozumienia pomiędzy Ukrainą i Rosją powoduje wzrost cen pszenicy

Wczoraj niektóre rosyjskie i ukraińskie media powołując się na wiceministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Ołeksandra Hruszkę poinformowały o przedłużeniu inicjatywy zbożowej. Wiadomość okazałą się falstartem, a brak porozumienia nadal działa na rynki surowcowe.

Rosjanie zaproponowali przedłużenie umowy o 60 dni, czemu stanowczo sprzeciwiają się Ukraińcy. Dotychczasowa umowa wygasa w sobotę i, jeżeli żadna ze stron nie zgłosi sprzeciwy, zostanie przedłużone o kolejne 120 dni. Niepewność związana z negocjacjami skorygowała krótkie pozycje na giełdach, co wsparło wzrost cen; pszenica zdrożała wczoraj o 2,25 EUR/t na paryskim Matifie i osiągnęła cenę 269,25 EUR/t, zaś na CBoT jej cena wzrosłą o 11,75 ct/bu do 696,25 ct/bu (238 EUR/t).

Na Matifie czerwcowy kontrakt na kukurydzę zakończył dzień na plusie 2,25 EUR, z ceną 264,75 EUR/t. Na CBoT majowy kontrakt zanotował dzienny wzrost o 7,25 ct do 620,75 ct/bu (228 EUR/t).

Spadłą natomiast cena rzepaku – o 2,5 EUR/t do 482,75 EUR/t. Rzepak tak tani był ostatnio we wrześniu 2021 roku. Majowy kontrakt futures na soję w Chicago wzrósł o 2,5 ct do 1493,75 ct/bu (511 EUR/t).

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.