fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeBrak płatności przejściowej z ONW przez najbliższe dwa lata. Co minister odpowie...

Brak płatności przejściowej z ONW przez najbliższe dwa lata. Co minister odpowie rolnikom?

Dlaczego krajowe przepisy nie uwzględniają kontynuowania przez najbliższe 2 lata wypłacania płatności przejściowej dla rolników gospodarujących na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami, tzw. ONW – pytają ministra rolnictwa producenci rolni z Podlasia.

Taką możliwość, jak podkreśla Podlaska Izba Rolnicza, dopuszcza Rozporządzenie UE nr 2020/2220 ustanawiające niektóre przepisy przejściowe dotyczące wsparcia na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2021 i 2022.

– Na mocy tego rozporządzenia zmianie uległ zapis art.31 ust.5 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr1305/2013 i otrzymał brzmienie: „ W latach 2021 i 2022 w odniesieniu do programów, które zostały przedłużone zgodnie z art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2220, w przypadku gdy państwa członkowskie nie przyznały płatności degresywnych na maksymalny okres czterech lat do roku 2020, mogą one podjąć decyzję o dalszym dokonywaniu tych płatności do końca 2022 r., ale przez okres nieprzekraczający łącznie czterech lat. W takim przypadku płatności w latach 2021 i 2022 nie mogą przekraczać 25 EUR na hektar – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes PIR.

Czytaj także: Ardanowski: zestaw działań finansowanych w ramach WPR nielogiczny, albo wręcz szkodliwy dla rolnictwa

Przysłowie staropolskie mówi, że kto ma głowę na karku, zarobi na czapkę. W tym przypadku okazało się, że rolnicy dbając o swoje interesy lepiej znają unijne przepisy od ministerialnych urzędników. Co odpowie im minister?

Może warto, aby kierując najważniejszym działem gospodarki naszego kraju pamiętał maksymę perskiego filozofa i uczonego Awicenny: ,,Aby poznać cokolwiek, trzeba najpierw poznać tego przyczynę”.

1 KOMENTARZ

  1. Wielkie halo, płatność onw od dwóch lat!!! Jest wypłacana większej liczbie rolników niż w latach 2004-2018. Jeżeli odejmiemy tereny z tzw. one przejściowym, to i tak będzie to więcej niż przed 2019 rokiem.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.