Bosch: Elektronarzędzia mają już 85 lat

W 1924 roku Johna Sullivan, amerykański wynalazca skonstruował nóż obrotowy do cięcia trzciny cukrowej. Małe, dwucalowe tarcze tnące montowane na końcu maczety napędzane za pomocą przekładni ślimakowych przez silnik elektryczny tworzyły elektryczną maczetę. W oparciu o to urządzenie Sullivan opracował pierwszą ręczną pilarkę tarczową. Takie były początki Skila. N

Jeszcze w 1924 roku Sullivan założył firmę Michael Electric Handsaw Company, która dwa lata później zmieniła nazwę na Skilsaw Inc. Największy wpływ na obecną pozycję marki Skil miało zaprojektowanie w 1928 roku piły tarczowej Skilsaw model E. Po raz pierwszy zastosowano tu obudowę silnika z odlewu aluminiowego, a wygląd urządzenia na wiele lat wyznaczył standard przenośnych pilarek tarczowych.

Skil jest symbolem dobrej jakości i atrakcyjnej ceny, otrzymał wiele nagród za wzornictwo swoich produktów. W ciągu ostatnich 85 lat stworzył i wprowadził na rynek szeroką gamę produktów. W samej tylko Europie sprzedano do tej pory ponad 120 milionów narzędzi Skil.

Informacje o firmie:
Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, elektronarzędzi Bosch, Skil, Dremel, RotoZip, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.pl

Oprac. E.G./WRP
na podst. mat. Bosch

Fot. Skil