Jesień to właściwy czas na pierwsze dokarmianie borem. Rzepak jest rośliną wysoce wrażliwą na brak boru.
Plantacje rzepaku nawozimy borem kilkukrotnie w trakcie wegetacji roślin i dokarmianie tym składnikiem zaczynamy jesienią. Składnik podajemy jednorazowo w niewielkich dawkach, ponieważ jest to pierwiastek bardzo mało ruchliwy i słabo się przemieszcza w roślinie.
Jesienią bor podajemy w ilości 400-500 g/ha. Najlepiej jest zabieg dokarmiania borem jesienią przeprowadzić przynajmniej dwukrotnie w niewielkich ilościach (mniejsza na pierwszy zabieg). Pierwszy raz stosujemy dokarmianie borem na 5 liść. W praktyce dokarmiamy borem rzepak najczęściej w fazie 4-6 liści przy okazji zabiegów ochrony i regulacji. Drugi raz na kilka tygodni przed spoczynkiem zimowym.
Musimy pamiętać, że w fazie 4-6 liścia rzepak pobiera ok. 150 g boru i ten składnik musi być dla niego dostępny. Jeśli mamy niedobory boru to system korzeniowy rzepaku słabiej się rozwija. We wczesnych fazach rozwojowych rzepaku (faza rozety) na korzeniach, a konkretnie przekroju tuż pod szyjką korzeniową zobaczymy puste przestwory – oznaka braku boru. Chcąc temu zapobiec i dalszym konsekwencjom braku tego składnika, stosujemy dokarmianie borem właśnie od fazy 4-6 liści.
Musimy sobie zdawać sprawę, że bor to nie tylko prawidłowe pylenie, ale także m.in. prawidłowy rozwój korzeni. Ma to szczególne znaczenie w czasie wiosennej suszy, gdy niedostatecznie rozwinięte korzenie nie są w stanie dosięgnąć wody i w konsekwencji obserwuje się redukcję części nadziemnych.