reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Bor, mangan i molibden podaj rzepakowi dolistnie. Terminy i dawki nawożenia

Według prognoz wkrótce miną wiosenne przymrozki i nastanie sprzyjający okres na dolistne dokarmianie ozimych form rzepaku i zbóż. Kiedy, w jakich dawkach i terminach nawozić rzepak?

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

W przeliczeniu na 1 t nasion, rzepak pobiera przeciętnie (w kg): 55 azotu (N), 25 fosforu (P2O5), 60  potasu i wapnia (K2O i CaO), 12 magnezu i siarki (MgO i S), zaś z mikroelementów (w g): 75 boru (B), 150 manganu (Mn), 200 żelaza (Fe), 90 cynku (Zn), 25 miedzi (Cu) i 2,5 molibdenu (Mo).

Część z nich oraz w całości mikroelementy (w przypadku rzepaku głównie B, Mn i Mo) można wnieść dolistne. Spośród makroelementów, przede wszystkim N w postaci mocznika oraz Mg i S w siarczanie magnezu.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Do sporządzonego roztworu można też dodać preparaty aminokwasowe, zwłaszcza na słabszych plantacjach, bądź z objawami uszkodzeń roślin.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

 Dokarmianie dolistne rzepaku zaleca się w następujących przypadkach:

  • profilaktycznie, by wyeliminować potencjalny niedobór składników w krytycznych fazach jego wegetacji, tj. podczas intensywnego wzrostu i tworzenia organów generatywnych,
  • interwencyjnie, przy widocznym niedoborze składników. Niemniej lepszy efekt uzyskuje się dostarczając je wcześniej, zanim pojawią się symptomy niedoboru,
  • w przypadku niskiej zasobności gleby lub niewielkich dawkach  doglebowych składników,
  • na glebach o niewłaściwym pH, co skutkuje gorszą przyswajalnością składników – z gleb kwaśnych: P, K, Mg, S i Mo, zaś z alkalicznych: P, B, Cu, Zn, Mn i Fe,
  • w okresach z niedoborem wody, kiedy składniki pokarmowe są słabiej przyswajalne z gleby.

Dokarmianie dolistne rzepaku zaleca się w następujących terminach i dawkach:

  1. Po 7-10 dniach od ruszenia wiosennej wegetacji – wybrany rzepakowy nawóz wieloskładnikowy + siarczan magnezu + nawóz z wysoką zawartością P. Na bujnych plantacjach, przy pH gleby poniżej 6, wskazany jest też Mo (do 15 g/ha), zaś z wysokim pH (powyżej 6,5) Mn (do 250 g/ha), poza tym, niezależnie od wartości pH – B (150 g/ha).
  2. Po kolejnych 10-14 dniach – nawóz wieloskładnikowy + pojedyncze do: 200 g B, 250 Mn oraz 20 Mo/ha, zaś z makroelementów siarczan magnezu i potas.
  3. W fazie zielonego zwartego pąka – z mikroelementów istotny jest B (w dawce do 250 g/ha), zaś z makroelementów fosfor oraz siarczan magnezu.

Oczywiście zestawy i dawki składników można zmieniać w zależności od ich zawartości w nawozach, jak też odczynu i zasobności gleby oraz wizualnych oznak niedoboru.

reklama
Baner Sumiagro

Z uwagi na fakt, że rzepak jest rośliną azotolubną, a przy tym znosi wysokie stężenie mocznika (do 12 proc.) w roztworze, możliwe jest wniesienie w tej postaci, znacznej dawki N – do 50 kg/ha.

Na glebach o pH powyżej 6.5, należy zwracać większą uwagę na zawartość Mn, zaś mniejszą na Mo, który występuje wówczas w formach łatwiej przyswajalnych. Z kolei na glebach kwaśnych (pH poniżej 6) zawartość Mn w nawozach ma mniejsze znaczenie, zaś większe Mo.

Reasumując w okresie wczesnowiosennym można  się liczyć z niedoborem P, Mg, S, B, Mn i Mo. Z kolei podczas intensywnego przyrostu nadziemnej biomasy, rzepak często wykazuje niedobór: N, K, Mg i S, zaś z mikroelementów: B, Mn i Mo.

Zawartość składników w wybranych nawozach dolistnych (w % wagowych) pod rzepak

Zawartość składników w wybranych nawozach dolistnych (w % wagowych) pod rzepak, opr. Szewczuk
reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI