Boliwia zakazuje eksportu wołowiny

Rząd Boliwii podjął w czwartek decyzję o wstrzymaniu eksportu wołowiny, aby międzynarodowy popyt nie doprowadził do wzrostu cen w kraju – poinformował Minister Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ziem Remmy Gonzales. 

– Rozmawialiśmy już z przedstawicielami branży i podjęliśmy kroki w celu wstrzymania eksportu, kiedy brakuje wołowiny na rynku krajowym – powiedział mediom.

Gonzales wyjaśnił, że Ministerstwo Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ziemi wydało wspólną rezolucję w celu zagwarantowania dostaw na rynku krajowym, zanim nadwyżka będzie mogła zostać sprzedana za granicą.

– Mięso nie wyjdzie, dopóki nie zostanie zagwarantowane bezpieczeństwo żywnościowe – powtórzył.

Gubernator Santa Cruz, Luis Fernando Camacho, zakwestionował determinację rządu, uważając, że wpłynie ona na rozwój sektora hodowlanego, głównie we wschodnim regionie Boliwii.

– Rząd [prezydenta] Luisa Arce podjął poważną decyzję przeciwko sektorowi hodowlanemu, zakazując eksportu wołowiny. To błąd, który wpłynie na przyszły rozwój sektora i jego wzrost w czasie, gdy musimy reaktywować gospodarkę i generować zatrudnienie – napisał Camacho na Twitterze.

Według sprzedawców detalicznych eksport wołowiny był jedną z przyczyn wzrostu ceny, która w ostatnim kwartale wzrosła z 17 do 23 boliviano/kg (1 boliviano = 0,55 zł). W obliczu tej sytuacji zażądali od rządu uchylenia dekretu 2489, który zezwala na eksport nadwyżek produkcji wołowiny.

Lider Wschodniej Izby Rolniczej (CAO) Óscar Mario Justiniano powiedział, że uważa, że ​​decyzja rządu, mimo jej tymczasowego charakteru, nie towarzyszy rozwojowi gospodarczemu i rodzi niepewność inwestorską.

– Oczywiście są to sygnały negatywne, są to sygnały błędne, nawet jeśli są to tymczasowe zawieszenia – powiedział Justiniano.

Kolejnym dekretem nadrzędnym administracji Arce było ustalenie limitu 20 000 USD na przepływ gotówki w obcej walucie przez granice, podczas gdy każda kwota powyżej tego limitu powinna być przepuszczana przez system bankowy. Środek ten jest zgodny z zaleceniami Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), które stanowią, że „kraje muszą wdrożyć system deklaracji lub system ujawniania w przypadku transgranicznego, przychodzącego i wychodzącego transportu waluty”. Poprzedni limit został ustalony na 50 000 USD.

Za mercopress.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności