fbpx
Strona głównaCenyrynek żywnościBoliwia zakazuje eksportu wołowiny

Boliwia zakazuje eksportu wołowiny

Rząd Boliwii podjął w czwartek decyzję o wstrzymaniu eksportu wołowiny, aby międzynarodowy popyt nie doprowadził do wzrostu cen w kraju – poinformował Minister Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ziem Remmy Gonzales. 

– Rozmawialiśmy już z przedstawicielami branży i podjęliśmy kroki w celu wstrzymania eksportu, kiedy brakuje wołowiny na rynku krajowym – powiedział mediom.

Gonzales wyjaśnił, że Ministerstwo Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ziemi wydało wspólną rezolucję w celu zagwarantowania dostaw na rynku krajowym, zanim nadwyżka będzie mogła zostać sprzedana za granicą.

– Mięso nie wyjdzie, dopóki nie zostanie zagwarantowane bezpieczeństwo żywnościowe – powtórzył.

Gubernator Santa Cruz, Luis Fernando Camacho, zakwestionował determinację rządu, uważając, że wpłynie ona na rozwój sektora hodowlanego, głównie we wschodnim regionie Boliwii.

– Rząd [prezydenta] Luisa Arce podjął poważną decyzję przeciwko sektorowi hodowlanemu, zakazując eksportu wołowiny. To błąd, który wpłynie na przyszły rozwój sektora i jego wzrost w czasie, gdy musimy reaktywować gospodarkę i generować zatrudnienie – napisał Camacho na Twitterze.

Według sprzedawców detalicznych eksport wołowiny był jedną z przyczyn wzrostu ceny, która w ostatnim kwartale wzrosła z 17 do 23 boliviano/kg (1 boliviano = 0,55 zł). W obliczu tej sytuacji zażądali od rządu uchylenia dekretu 2489, który zezwala na eksport nadwyżek produkcji wołowiny.

Lider Wschodniej Izby Rolniczej (CAO) Óscar Mario Justiniano powiedział, że uważa, że ​​decyzja rządu, mimo jej tymczasowego charakteru, nie towarzyszy rozwojowi gospodarczemu i rodzi niepewność inwestorską.

– Oczywiście są to sygnały negatywne, są to sygnały błędne, nawet jeśli są to tymczasowe zawieszenia – powiedział Justiniano.

Kolejnym dekretem nadrzędnym administracji Arce było ustalenie limitu 20 000 USD na przepływ gotówki w obcej walucie przez granice, podczas gdy każda kwota powyżej tego limitu powinna być przepuszczana przez system bankowy. Środek ten jest zgodny z zaleceniami Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), które stanowią, że „kraje muszą wdrożyć system deklaracji lub system ujawniania w przypadku transgranicznego, przychodzącego i wychodzącego transportu waluty”. Poprzedni limit został ustalony na 50 000 USD.

Za mercopress.com

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.