Bojkot Zachodu wzmacnia Rosję na pozycji światowego lidera handlu zbożem

Eksport zboża z Federacji Rosyjskiej od początku roku rolniczego (od 1 lipca 2023) wyniósł ponad 60 mln ton i jest już o ponad 10 mln ton wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku rolniczego. Przyczynił się do tego bojkot rosyjskich surowców przez światowych liderów handlu zbożem i aktywna “dyplomacja zbożowa”. 

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Rosyjscy eksporterzy zboża nie cierpią w wyniku bojkotu ich produktów przez światowych handlarzy. Prezes Zarządu rosyjskiego Związku Eksporterów Zboża Eduard Zernin stwierdził, że bojkot “otworzył okno nowych możliwości dla rosyjskich przedsiębiorstw i krajowego zboża oraz pobudził aktywność rosyjskich eksporterów na rynku światowym”.

– Dywersyfikujemy nie tylko rynki zbytu, dywersyfikujemy asortyment dostarczanych produktów rolnych, przyzwyczajając rynek światowy do przekonania, że Rosja jest nie tylko światowym liderem w eksporcie pszenicy, ale także niezawodnym dostawcą innych zbóż i roślin strączkowych – powiedział Zernin w rozmowie z Interfax Russia.

Eksport rosyjskich zbóż konsumpcyjnych w tym sezonie przekroczył już granicę 60 mln (w tym ponad 5 mln ton pszenicy) ton i jest o ponad 10 mln ton wyższy niż w ubiegłym sezonie. O kolejne 5 mln ton powiększyły wysokość eksportu rośliny paszowe – jęczmień i kukurydza.

reklama
Baner SUmi

Rosyjscy eksporterzy intensywnie dywersyfikują nie tylko rynki zbytu, ale też asortyment produktów rolnych.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz

– W rezultacie udział Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w naszych dostawach spadł z 80% do 65%, a udział nowych rynków w Azji, Afryce Subsaharyjskiej i Ameryce Łacińskiej znacznie wzrósł. Indonezja, Maroko i Erytrea poważnie zwiększyły wolumen dostaw roślin paszowych do Chin” – powiedział Zernin.

Prezes rosyjskiego Związku Eksporterów Zboża bez ogródek powiedział, że przez ostatnie dwa lata Rosja prowadziła zaangażowaną “dyplomację zbożową”, nawiązywała i wzmacniała bezpośrednie relacje z importerami.

– Większość międzynarodowych przetargów, z wyjątkiem egipskiego GASC, odbywa się z arbitralnym wyborem kraju pochodzenia. I jeśli wcześniej międzynarodowy gracz, wygrywając przetarg, mógł w dowolnym momencie zmienić kraj pochodzenia pszenicy, na przykład z Rosji na Francję, w nowej sytuacji rosyjski eksporter, wygrywając podobny przetarg, ma gwarancję dostarczenia pszenicy pochodzenia rosyjskiego” – powiedział Zernin zauważając, że doprowadziło to do odnowienia rekordów eksportu zboża.

W tym kontekście warto przypomnieć, że na sukces rosyjskiego eksportu zbóż zapracowały w dużym stopniu rosyjskie rakiety bombardujące ukraińskie porty Morza Czarnego, a wysokość zbiorów powiększają bandyckie kradzieże ukraińskiego ziarna. Rosyjska dyplomacja jak zwykle wspierana brutalną siłą bezpośrednio wpływa na ceny zbóż na światowych giełdach i w efekcie na dramatycznie niskie dochodów polskich rolników. O tym prezes rosyjskiego Związku Eksporterów Zbóż z pewnością wie.

Źródło: Interfax Russia

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.