Blokada dla brytyjskiego sera

Wielka Brytania nie może eksportować sera na teren Chin. Zakaz obowiązuje wszystkie wyroby serowarskie wyprodukowane po 1 marca tego roku.

Według państwowych mediów chińscy urzędnicy skarżyli się na „fatalny stan sanitarny" jednej z mleczarni, dlatego władze Chin zdecydowały podjąć się taką decyzję. Urzędnicy wizytowali mleczarnię, ale media nie podają jej nazwy, która nie produkuje na eksport do Chin. Wizytujący narzekali m.in. na warunki przechowywania sera, sposób transportowania surowego mleka oraz wadliwie działającą klimatyzację.
Brytyjski minister rolnictwa, George Eustice zapowiedział jednak energiczne działania by znieść zakaz „jak najszybciej". Brytyjczycy eksportując do Chin mniej niż 1 proc. produkowanych serów – co daje około 11 ton rocznie. Jednak z roku na rok wciąż rośnie i brytyjscy producenci mleka są zainteresowani pozostaniem na chińskim rynku.
–  Brytyjski ser jest najlepszy na świecie i produkowany według najwyższych światowych standardów  – tak, jeśli chodzi o jakość jak i bezpieczeństwo – podkreślił minister Eustice, dodając, że kontroli poddane zostaną wszystkie zakłady produkujące ser na eksport do Chin.
Według informacji medialnych „niedociągnięcia" wykryto w jednej mleczarni na terenie Wielkiej Brytanii. Inspektorzy Agencji Norm Żywności (FSA) współpracują już kierownictwem zakładu nad koniecznymi zmianami.
Chiny bardzo zaostrzyły zasady bezpieczeństwa żywności po skandalu z 2008 roku z mlekiem dla niemowląt i dzieci skażonym melaminą. Sześcioro dzieci zmarło wtedy z powodu zatrucia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności