Biopaliwo celulozowe alternatywą dla paliw kopalnych

Firma DuPont otworzyła nową biorafinerię celulozową w Nevadzie w stanie Iowa (USA). Jest ona największym zakładem produkcji etanolu celulozowego na świecie o zdolności produkcyjnej rzędu ponad 113 mln litrów tego czystego paliwa rocznie. Przy jego zużyciu emisja gazów cieplarnianych jest o 90 procent niższa niż w przypadku benzyny.

Surowcem używanym do produkcji etanolu jest słoma kukurydziana – resztki łodyg, liści i kolb zebrane z pól uprawnych po żniwach. Biorafineria będzie – na skalę komercyjną – przykładem tego, że surowce rolne nieprzeznaczone do produkcji żywności mogą być odnawialnym źródłem energii, które w przyszłości pokryje zapotrzebowanie społeczeństwa.

– DuPont łączy w sobie najwyższe kompetencje naukowe oraz popartą 90-letnim doświadczeniem wiedzę ekspertów w dziedzinie agronomii, co pozwoliło stworzyć zarówno czyste paliwo zupełnie nowego typu, jak również opracować łańcuch dostaw biomasy. Istotnym aspektem nie tylko samego łańcucha, ale również całej działalności biorafinerii w Nevadzie, jest grupa niemal 500 lokalnych farmerów, którzy z obszaru w promieniu 50 km od zakładu dostarczą rocznie 375 tys. ton suchej słomy kukurydzianej do produkcji etanolu celulozowego. Poza nowym źródłem zarobku dla farmerów, biorafineria stworzy 85 miejsc pracy pełnoetatowej oraz 150 miejsc dla pracowników sezonowych w stanie Iowa – informuje Włodzimierz Soboń z firmy Dupont

Działalność gospodarcza w oparciu o biomasę może zapewnić gospodarkom wiejskim na całym świecie nowe źródła dochodu oraz dostęp do nowoczesnych technologii. DuPont, jako firma działająca na skalę globalną, prowadząca działalność w ponad 90 krajach, przygotowuje się do wkroczenia z własną technologią przetwarzania celulozy na rynek globalny w różnych sektorach, ale przede wszystkim w branży paliw używanych w transporcie.
 
– Otwierając biorafinerię w Iowa, spełniamy obietnicę złożoną wobec globalnego rynku biopaliw. A co najważniejsze, spełniamy obietnicę złożoną światu odnośnie wprowadzenia na rynek innowacji naukowej, która zmieni ludzkie życie na lepsze. Biopaliwo celulozowe dołącza dziś do wiatru i słońca jako alternatywnych wobec paliw kopalnych źródeł energii, zmniejszając szkodliwy wpływ emisji na środowisko i zwiększając nasze bezpieczeństwo energetyczne – mówi  William F. Feehery, prezes DuPont Industrial Biosciences.