fbpx

Biopaliwa w UE

Według Oil World we Francji w sezonie 2007/08 nastąpi prawie 75% wzrost zużycia oleju rzepakowego (do ponad 1 mln t), szczególnie do produkcji biodiesla. Na polskim rynku roślin oleistych, ze względu na nieznaczne obroty handlowe, odnotowuje się silne wahania cen zarówno skupu jak i zbytu.

Będzie to wynikiem wejścia w życie nowej obowiązkowej domieszki biodiesla, która od 1 stycznia 2008r. zwiększyła się z 3,5% do 5,75%. Równolegle rosną moce przerobowe francuskiego przemysłu biodiesla. Firma Strategie Grains szacuje je w sezonie 2007/08 na ponad 1,5 mln t.

Komitet Rolny Parlamentu Europejskiego wezwał 31 stycznia br. do pilnego przeglądu polityki biopaliwowej z naciskiem na zdolności zachowania cyklu życiowego oraz pod kątem emisji CO2. Podkreslono, że każda strategia dla biopaliw powinna uwzględniać bezpieczeństwo dla środowiska, lokalnej społeczności i być ekonomiczna. Do wypowiedzi dołączył się komisarz ds. rolnych Franz Fischer (prezes NGO – Ekonomiczno Socjalne Forum Europejskie) zwracając uwagę na ważność biomasy, jako surowca mogącego zastąpić ropę i gaz. Podkreślono rosnący problem deficytu wody w Europie Południowej i postawiono retoryczne pytanie, co do ekonomicznej opłacalności jej zużycia do produkcjisurowców do biopaliw oraz aspektu ekologicznego tej kwestii.

Na krajowym rynku roślin oleistych, ze względu na nieznaczne obroty handlowe, odnotowuje się silne wahania cen zarówno skupu jak i zbytu. Na przełomie stycznia i lutego największe zakłady tłuszczowe skupowały rzepak średnio po 1104,70 zł/t, tj. o prawie 8% taniej niż przed tygodniem. W tym czasie istotnie obniżyły się ceny sprzedaży oleju rzepakowego – o prawie 17% w relacji tygodniowej do 3068,80 zł/t oraz makucha – o ponad 15% do 581,70 zł/t. Niemniej, przetwory bądące wynikiem przetwórstwarzepaku są w dalszym ciągu od 16% do prawie 50% droższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

opr. MS
Wrp.pl
źródło: Bank BGŻ

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.