Biopaliwa: A. Lepper cierpliwie czeka na decyzję premiera

Na wczorajszej, przedświątecznej konferencji prasowej Andrzeja Leppera poruszone zostały sprawy, o których mówi się już od dłuższego czasu : dopłaty do mięsa oraz biopaliwa.

Wg słów ministra w biopaliwach walka trwa. Samoobrona nie stawia już warunków o wyjściu z koalicji z uwagi na słowa premiera, że sprawa musi być załatwiona. Można to było wcześniej załatwić, ale do poprzedniej ustawy nie zostało wydane rozporządzenia wykonawcze. Obecnie czekamy na rozporządzenie min. Gospodarki o oznakowaniu dystrybutorów i zbiorników. Rozporządzenie miało wejść już jakiś czas temu. Jak dotąd cisza. Z koalicji nie ma co wychodzić , bo sprawa jest w toku.

Fatycznie wczoraj premier Kaczyński powiedział dziennikarzom, że już wkrótce przedstawione zostaną propozycje rządy w sprawie biopaliw. Mają być one jednak inne, niż te proponowane przez resort rolnictwa.
Minister odniósł się też do projektu min. Finansów o likwidacji agencji i zakładów pomocniczych finansowanych z budżetu państwa. Jesteśmy za – mówił Lepper o ile ich likwidacja nie spowoduje zachwiania pracy rządu.

Na pytanie o ocenę ostatnich posunięć Rosji w sprawie embarga na mięso Lepper powiedział: Dobrze byłoby się dogadać, ale musi to być dwustronne. Jeśli po inspekcji inspektorów UE Rosja żąda kolejnych kontroli to jeśli się zgodzimy , może zażądać piątej, dziesiątej czy sto pierwszej. I żeby nie było też tak jak z Ukrainą. Niby otworzyli granicę, ale narzucili cła przewyższające cene krajową produktu, więc nikt nie eksportuje bo się nie opłaca. Na koniec minister złożył życzenia świąteczne obecnym dziennikarzom oby ich dziennikarstwo było bardziej rzetelne niż dotychczas.

tekst i foto Krzysztof Mikulski