fbpx

Biomasa z orzechów palmowych alternatywą dla węgla ?

Być może już wkrótce wizytówką azjatyckiego rolnictwa staną się plantację olejowca gwinejskiego, z którego łupiny można uzyskać  biomasę , która wkrótce może stać się doskonałym zamiennikiem węgla kamiennego.

Palm Kernel Shell (PKS) to rozdrobniona łupina orzecha palmy – olejowca gwinejskiego chrakteryzująca się wysoka wartością energetyczną i niespotykanie niską zawartość popiołu i siarki, a przede wszystkim bardzo niską zawartością chloru i metali alkalicznych. To  sprawiło, że od kilku lat PKS zastępuje inne, uciążliwe rodzaje biomasy agro oraz węgiel kamienny.

Największym obecnie  producentem na świecie PKS -u jest Indonezja  Biomasa uzyskiwana z Lupiny orzecha jest idealnym zamiennikiem węgla kamiennego w przemyśle ciepłownictwa oraz
produkcji prądu. Znacznie też może przyczynić się do ograniczenia produkcji dwutlenku węgla.

Zalety PKS – u to przede wszystkim wysoka kaloryczność powyżej 4000 kcal, bardzo niska zawartość popiołu ok. 2%, znikoma zawartość chloru < 0,05%, stabilna wilgotność 13-18%,niska zawartość sodu i potasu do 5% jako K2O i Na2O, nienasiąkliwość, możliwość długotrwałego składowania bez zadaszenia, odporność na kruszenie nawet w dalekim transporcie czy dobra mieszalność z miałem węglowym. Ponadto  możliwość spalania w kotłach węglowych bez potrzeby modernizacji instalacji przy jednocześnie mniejszej emisji Co2.

Należałoby się zastanowić czy nie warto byłoby za polskie zboże i produkty żywnościowe  kupować z Indonezji skorupy orzechów. Polscy rolnicy mieliby zapewniony zbyt swoich produktów po godziwej cenie , a społeczeństwo ciepłą zimę.

Zamiast drewna i pelletu , który dotychczas sprowadzaliśmy z Rosji i Białorusi  możemy przecież sprowadzać orzechy z Indonezji. Ciepłej egzotyki, jeśli okaże się praktyczna nigdy nie jest za wiele…

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. Szanowny Panie
    Wstawił Pan zdjęcie Palmy kokosowej.
    Wracając do tematu . W Indonezji prowadzi się gospodarkę rabunkową dotyczącą upraw palmy olejowej. Podpala się lasy niszcząc faunę i florę. Są to grupy zorganizowane ,które nie zwarzają na ludzi zamieszkujących na tych terenach. Uważaja ,że las się szybciej pali jak wykonanie wyrębu lasu. W ten sposób szybciej pozyskują tereny pod uprawy. Oczywiście narażeni są mieszkańcy kórzy narzekaja na brak tlenu i wiele osób choruje na drogi oddechowe. Uważam że Indonezja powinna zostać ukarana sankcjami i zakazem eksportu Łupiny orzecha palmy olejowej oraz Oleju palmowego do Unii Europejskiej. Jako Biomasa paliwo jest bardzo dobre z tym ,że nie mozna go mieszać z węglem kamiennym ,bo powstaje reakcja chemiczna , która powoduje wybuchy. Wspaniale się spala w kotłach na węgiel kamienny, pelletowych i kominkach. Mam 12 letnie doświadczenie z Palm Kernel Shell. Jest to towar szybkiej przyszłości.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.