fbpx
Strona głównaWiadomościBiomasa z orzechów palmowych alternatywą dla węgla ?

Biomasa z orzechów palmowych alternatywą dla węgla ?

Być może już wkrótce wizytówką azjatyckiego rolnictwa staną się plantację olejowca gwinejskiego, z którego łupiny można uzyskać  biomasę , która wkrótce może stać się doskonałym zamiennikiem węgla kamiennego.

Palm Kernel Shell (PKS) to rozdrobniona łupina orzecha palmy – olejowca gwinejskiego chrakteryzująca się wysoka wartością energetyczną i niespotykanie niską zawartość popiołu i siarki, a przede wszystkim bardzo niską zawartością chloru i metali alkalicznych. To  sprawiło, że od kilku lat PKS zastępuje inne, uciążliwe rodzaje biomasy agro oraz węgiel kamienny.

Największym obecnie  producentem na świecie PKS -u jest Indonezja  Biomasa uzyskiwana z Lupiny orzecha jest idealnym zamiennikiem węgla kamiennego w przemyśle ciepłownictwa oraz
produkcji prądu. Znacznie też może przyczynić się do ograniczenia produkcji dwutlenku węgla.

Zalety PKS – u to przede wszystkim wysoka kaloryczność powyżej 4000 kcal, bardzo niska zawartość popiołu ok. 2%, znikoma zawartość chloru < 0,05%, stabilna wilgotność 13-18%,niska zawartość sodu i potasu do 5% jako K2O i Na2O, nienasiąkliwość, możliwość długotrwałego składowania bez zadaszenia, odporność na kruszenie nawet w dalekim transporcie czy dobra mieszalność z miałem węglowym. Ponadto  możliwość spalania w kotłach węglowych bez potrzeby modernizacji instalacji przy jednocześnie mniejszej emisji Co2.

Należałoby się zastanowić czy nie warto byłoby za polskie zboże i produkty żywnościowe  kupować z Indonezji skorupy orzechów. Polscy rolnicy mieliby zapewniony zbyt swoich produktów po godziwej cenie , a społeczeństwo ciepłą zimę.

Zamiast drewna i pelletu , który dotychczas sprowadzaliśmy z Rosji i Białorusi  możemy przecież sprowadzać orzechy z Indonezji. Ciepłej egzotyki, jeśli okaże się praktyczna nigdy nie jest za wiele…

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.