fbpx

Biomasa to stabilne i wysokie dochody w zasięgu ręki rolnika – wystarczy rozsądne wsparcie ze strony rządu 

Potencjał krajowej biomasy stałej uprawianej rolniczo (tzw. biomasy agro) w polskiej energetyce i ciepłownictwie jest ogromny, a wykorzystanie go mogłoby przynieść nie tylko stabilne i wysokie dochody rolnikom, ale też pomóc w (wymuszonej) transformacji energetycznej Polski. Niestety, ta możliwość jest stale pomijana w działaniach rządu. 

W Polsce co roku marnuje się m.in. 6-8 milionów ton słomy. Doliczając do tego inne uboczne produkty przemysłu rolno-spożywczego oraz plony z upraw wysokowydajnych roślin energetycznych możliwych do uprawy na ziemiach V i VI klasy, polski potencjał biomasy agro wynosi ok. 25-30 mln ton rocznie. Taka ilość OZE przekraczałaby zdolność generacji energii w największej elektrowni konwencjonalnej w Polsce – PGE Bełchatów i planowanych elektrowniach atomowych – pisze dr hab. inż. Sylwester Kalisz, profesor Politechniki Śląskiej w liście otwartym do premiera Donalda Tuska.

– Polska ma nie tylko potencjał pozyskiwania wspomnianych wyżej ilości biomasy agro. Mamy producentów zarówno małych kotłów dla gospodarstw indywidualnych, jak i kotłów dla ciepłownictwa i elektroenergetyki, których jakość i wydajność są na światowym poziomie spełniając wszelkie kryteria emisyjne, odznaczając się wysoką sprawnością i dyspozycyjnością, a przy tym instalacje te są kilkakrotnie tańsze w przeliczeniu na jednostkę mocy w porównaniu z innymi technologiami OZE – stwierdza dr Kalisz.

Energetyczna biomasa agro to ogromna szansa na dodatkowy impuls rozwojowy polskiego rolnictwa i przemysłu maszynowego, szybkie dojście Polski do wymaganego poziomu redukcji emisji CO2, a tym samym i radykalnej redukcji opłat za obecny i przyszły system handlu emisjami ETS. Marginalizowanie tego potencjału w energetyce i ciepłownictwie nie ma żadnego usprawiedliwienia ekonomicznego, ekologicznego i technicznego.

Polska marnuje ten potencjał, ponieważ odpowiedzialność za to jest rozproszona pomiędzy wieloma ministerstwami i instytucjami państwowymi. Aby to zmienić, konieczna jest koordynacja działań, m.in. Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Przemysłu, Urzędu Regulacji Energetyki, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i in.

Kolejną, niezrozumiałą przyczyną jest polska legislacja:

– Należy z przykrością stwierdzić, że stanowisko niektórych instytucji państwowych jest sprzeczne z aktami prawnymi UE w tym zakresie i z niezrozumiałych przyczyn blokuje zastosowanie rodzimej biomasy agro w procesie transformacji energetycznej ze szkodą dla krajowej gospodarki – stwierdza dr hab. inż. Sylwester Kalisz.

Tymczasem prawodawstwo UE wyraźnie popiera wykorzystanie biomasy: “akty legislacyjne UE wyraźnie określają możliwości zastosowania w małej i dużej energetyce właśnie biomasy agro. (…) Sprawa ta jest też dokładnie uregulowana w aktach prawnych UE i praktykowana w państwach członkowskich UE”. Istotne jest też, że wdrożenie biomasy agro w instalacjach OZE można sfinansować ze środków KPO.

Producentami biomasy agro są rolnicy. Polska obfituje w gleby V i VI klasy, na których mogą być uprawiane rośliny energetyczne. W skład biomasy mogą też wchodzić części roślin konsumpcyjnych. Biomasa agro to także ziarno, które nie nadaje się do konsumpcji. Popyt na energię jest ogromny i będzie stale rósł.

Wystarczy jedna decyzja rządu: stawiamy na biomasę – żeby rolnicy mieli możliwość uzyskiwania stabilnych i wysokich dochodów z produkcji biomasy.

Sygnatariuszami listu otwartego do premiera RP Donalda Tuska są:

 • Asket Group, Wielkopolskie Forum Inteligentnych Specjalizacji, Roman Długi
 • Asket Group, Przewodnicząca Grupy Roboczej “Agrobiomasa” w „Bioenergy Europe”, Barbara Pokrzywa
 • Biuro Techniki Kotłowej, Józef Wasylów
 • Biomasa Partner Group S.A., Ryszard Jelonek
 • HERZ Armatura i Systemy Grzewcze Sp. z o.o., Daniel Mróz
 • IPW Polin, Zbigniew Letner
 • Krajowa Rada Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz
 • MJ Doradztwo Energetyczne, Jerzy Majcher
 • Politechnika Śląska, Sylwester Kalisz, Marek Pronobis
 • Polska Federacja Ziemniaka, Jerzy Kwiatkowski
 • Polskie Forum Klimatyczne, Robert W. Jankowski
 • PTH Intermark, Józef Sołtys
 • TDI Corporate Finance Sp. z o.o., Dariusz Olszewski

List otwarty do P. Premiera D. Tuska 7.05.2024r.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.