Biogaz z ziemniaków

Fabryka przetwarzająca w sposób beztlenowy ziemniaki na biogaz położona w pobliżu siedziby firmy Branston w Wielkiej Brytanii spowodowała obniżenie zużycia energii elektrycznej o 40%. Fabryka zużywająca niskiej wartości ziemniaki oraz obierki ziemniaczane wyprodukowała tyle energii elektrycznej, że firma ograniczyła zależność od narodowej sieci elektrycznej o 40%.

Pierwszy rozruch miał miejsce pod koniec zeszłego roku. Dyrektor ds. Projektów Firmy Vee Gururajan powiedział, że dopiero 3-4 lata temu firma zaczęła mierzyć swój negatywny wkład w tzw. globalne ocieplenie i wtedy odkryto, iż zużycie prądu elektrycznego jest jednym z głównych czynników zwiększających emisję węgla do atmosfery. Beztlenowa wytwórnia biogazu mogłaby umożliwić firmie zrobienie dużego kroku w kierunku zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.
Około 10 tys. ziemniaków o niskiej jakości, które inaczej zostałyby najzwyczajniej wyrzucone, razem z odpadami z produkcji ziemniaczanej będzie mogło zasilać firmę w około 300 kWe. Projekt kosztował 1,8 mln euro przy dotacją 510 tys. euro pochodzących z Agencji Rozwoju hrabstwa East Midlands. Firma zbudowała również zakład do recyklingu wody, który w planach ma obciąć zużycie wody o 60%.

Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: FAMMU na podst. Agriculturenews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności