fbpx
Strona głównaPozostałeBieżąca informacja o rolnictwie na świecie

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie

Zakaz importu ptaków do Unii EuropejskiejCzęściowy zakaz utrzymywania drobiu poza pomieszczeniami we FrancjiDalszy spadek pogłowia zwierząt gospodarskich w RosjiWysokie zbiory nasion roślin oleistych w RosjiAmerykańskie zasady produkcji mleka według reguł rolnictwa ekologicznegoGorczyca przeciw zgniliźnie

Zakaz importu ptaków do Unii Europejskiej

Komisja Europejska wprowadziła całkowity zakaz importu żywych ptaków na teren Unii. Wpływ na to miało wykrycie ptasiej grypy u papugi sprowadzonej do Wielkiej Brytanii. Obecnie ptaki utrzymywane w domu dla przyjemności, takie jak papugi, kanarki, itd., będą mogły przekraczać granice Unii Europejskiej wyłącznie w obecności swoich właścicieli oraz pod warunkiem poddania ich trzydziestodniowej kwarantannie, szczepieniu przeciwko grypie ptasiej bądź w wypadku negatywnego wyniku testu na obecność chorobotwórczego wirusa.

(Agra Europe 2005, nr 2180, s. EP/8)
W.M.


Częściowy zakaz utrzymywania drobiu poza pomieszczeniami we Francji

We Francji wydano zakaz wolno wybiegowego utrzymywania drobiu w 26 spośród 96 departamentów. Są to departamenty, w których ryzyko zetknięcia się ptaków hodowlanych z dzikimi jest największe. Na pozostałych terenach utrzymane są, wprowadzonej już w sierpniu, środki bezpieczeństwa – zakaz żywienia i pojenia ptaków poza budynkami oraz używania wody z rzek i jezior do pojenia drobiu i mycia pomieszczeń.

(Agra Europe 2005, nr 2180, s. N/2)
W.M.


Dalszy spadek pogłowia zwierząt gospodarskich w Rosji

W ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku pogłowie bydła w Rosji zmniejszyło się o 6,9% i wyniosło 23,2 mln sztuk. W tym samym czasie liczebność trzody chlewnej spadła o 7,1% osiągając 14,8 mln sztuk. Ocenia się, że powodem tego jest niewystarczający poziom inwestycji w hodowli i chowie zwierząt. Jednakże sytuacja ta może zmienić się, ponieważ rząd ogłosił, że w ciągu następnych dwu lat w hodowlę zostanie zainwestowane 500 mln dolarów. Rozpoczęta zostanie też akcja przekazywania rolnikom zwierząt hodowlanych w czasową dzierżawę.

(Agra Europe 2005, nr 2180, s. M/2)
W.M.


Wysokie zbiory nasion roślin oleistych w Rosji

Zbiory nasion roślin oleistych w Rosji w bieżącym roku osiągnęły 7,3 mln ton i były o 28% większe niż rok wcześniej. Zbiory słonecznika zwiększyły się o 30%. Rosyjskie zakłady przetwórstwa będą w stanie przerobić nie więcej niż 6,3 mln ton nasion.

(Agra Europe 2005, nr 2180, s. M/6)
W.M.


Amerykańskie zasady produkcji mleka według reguł rolnictwa ekologicznego

W USA zmieniono zasady utrzymania krów mlecznych na fermach specjalizujących się w rolnictwie ekologicznym. Obecnie będą one musiały być wypasane co najmniej 120 dni rocznie, a trawa będzie musiała stanowić przynajmniej 30% ich dawki pokarmowej. Na rynku amerykańskim ekologiczne produkty mleczarskie stanowią 13%.

(La France Agricole 2005, nr 3102, s. 18)
W.M.


Gorczyca przeciw zgniliźnie

We Francji prowadzi się badania nad nową metodą zwalczania chorób buraka cukrowego. Stwierdzono, że uprawa i przeoranie niektórych roślin krzyżowych, a szczególnie gorczycy i rzodkwi, powoduje znaczne ograniczenie występowania zgnilizny brunatnej i fioletowej oraz zgorzeli buraka cukrowego. Związki występujące w kwiatach gorczycy i rzodkwi ulegają w glebie degradacji, w wyniku której powstają izotiocjaniany będące silnymi fungicydami. W badaniach uprawiano gorczycę sarepską (używaną do produkcji musztardy z Dijon) w mieszance z rzodkwią. Tę ostatnią stosowano ze względu na jej działanie ograniczające liczebność nematodów.

(La France Agricole 2005, nr 3102, s. 35)
W.M.


Wybór i opracowanie redakcyjne: Wanda Mierzecka

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.