fbpx

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie

Pogłowie zwierząt gospodarskich w NiemczechPogłowie owiec i kóz w HolandiiZapobieganie rozprzestrzenianiu się ptasiej grypyPrzedłużenie zakazu importu ptakówKonieczność wyeliminowania pomoru świń w RumuniiBiopaliwa w Holandii

Pogłowie zwierząt gospodarskich w Niemczech

Ostatnio (maj 2005 r.) pogłowie bydła w Niemczech wyniosło 1,2 mln sztuk, świń – 26,8 mln, a owiec – 2,6 mln. Liczebność krów zmniejszyła się od czasu poprzedniego spisu, ale spadek ten był mniejszy niż w ubiegłych latach. Pogłowie bukatów zmniejszyło się o 6,0%, a jałówek mięsnych – o 1,9%. Liczebność krów mlecznych spadła o 1,1%, natomiast cieląt wzrosła o 3%. Wzrosła też liczebność tuczników (o 8,1%) i prosiąt (o 2,6%). Pogłowie świń hodowlanych utrzymuje się na niemal niezmienionym poziomie, ale o 4,6% zwiększyła się liczebność prośnych młodych loch.

(Agra Europe 2005, nr 2169, s. M/10)
W.M.


Pogłowie owiec i kóz w Holandii

Pogłowie owiec i jagniąt w Holandii w 2004 r. wyniosło 1,2 mln sztuk i było o 4,3% większe niż rok wcześniej. Liczebność maciorek wzrosła o 3,4%, a jagniąt – o 6,3%. Pogłowie kóz zwiększyło się o 2,9%, przede wszystkim dzięki wzrostowi liczby kóz mlecznych (o 6,3%). Produkcja mięsa owiec i kóz spadła o 3,4%. Eksport żywych owiec i kóz wzrósł o 3,4%, ale nie osiągnął jeszcze poziomu sprzed 2003 r. Najwięcej tych zwierząt sprzedano we Francji, a nieco mniej w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech. Największym odbiorcą przetworzonego mięsa owiec i kóz była Belgia. W Holandii spożycie baraniny i mięsa kóz w 2004 r. było o 3% mniejsze niż rok wcześniej.

(Agra Europe 2005, nr 2169, s. M/9)
W.M.


Zapobieganie rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy

Komisja Europejska ustaliła, że konieczne jest badanie padłych dzikich ptaków migrujących w celu stwierdzenia czy nie są zarażone ptasią grypą. Należy ustalić listę gatunków, które stwarzają największe zagrożenie pod względem możliwości przenoszenia choroby (gatunek, trasy migracji, liczebność, kontakty z ptactwem domowym). Wstępna lista tego rodzaju obejmuje między innymi kaczki krzyżówki, mewy pospolite, cyranki, czy kaczki krakwy. Trzeba ustalić miejsca, w których ryzyko pojawienia się choroby jest największe – są to tereny w pobliżu ferm drobiarskich, na których pojawia się największa liczba migrujących ptaków.

(Agra Europe 2005, nr 2173, s. EP/7)
W.M.


Przedłużenie zakazu importu ptaków

Zakaz importu drobiu z Rosji i Kazachstanu spowodowany ptasią grypą zostaje przedłużony. Do listy zakazanych produktów dodano pierze. Przedłużony zostanie też zakaz importu z krajów azjatyckich: Tajlandii, Kambodży, Indonezji, Laosu, Chin, Wietnamu, Korei Północnej, Pakistanu i Malezji. Komisja Europejska poniesie 50% kosztów działań podjętych przez państwa członkowskie zapobiegających ptasiej grypie.

(Agra Europe 2005, nr 2174, s. EP/10)
W.M.


Konieczność wyeliminowania pomoru świń w Rumunii

Komisja Europejska ustaliła, że jednym z najważniejszych elementów przygotowań Rumunii do wstąpienia do Unii Europejskiej jest wyeliminowanie pomoru świń. Choroba ta jest w tym kraju ciągle powszechna. Świnie utrzymywane są przede wszystkim w małych gospodarstwach po 1-2 sztuki, które często mają kontakt z dzikami. W bieżącym roku zapobiegając pomorowi ubito 160 świń, a prawdopodobnie nieoficjalny ubój chorych zwierząt był znacznie większy.

(Agra Europe 2005, nr 2173, s. EP/7)
W.M.


Biopaliwa w Holandii

Od przyszłego roku w Holandii biopaliwa nie będą opodatkowane. Ma to zachęcić do szerszego ich użytkowania. Obecnie Holandia daleka jest od spełnienia unijnych norm pod tym względem.

(Agra Europe 2005, nr 2174, N/6)
W.M.


Wybór i opracowanie redakcyjne: Wanda Mierzecka

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.