fbpx

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie

Wzmożona kontrola szkodnika kukurydzyWzrost kwoty importu mięsa z USA do Unii EuropejskiejChoroba niebieskiego języka w HolandiiSpadek handlu kwotami mlecznymi w HolandiiProtesty francuskich producentów warzyw i owocówZanieczyszczenie wód w Irlandii


Wzmożona kontrola szkodnika kukurydzy

Komisja Europejska uznała, że kraje członkowskie muszą wzmóc kontrolę i zwalczanie zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera). Występowanie tego szkodnika jest coraz częstsze, a jego zasięg zwiększa się. Pochodzi on z Ameryki Północnej. W Europie pojawił się po raz pierwszy w Jugosławii w 1992 r. Od 2005 r. obecny jest również w Polsce. Już przed rokiem postanowiono, że jeśli stonka kukurydziana występuje na danym obszarze w ciągu dwu kolejnych lat musi zostać ustanowiona strefa zainfekowana i określona roczna strategia zwalczania szkodnika.

(Agra Europe 2006, nr 2221, s. EP/2)
W.M.


Wzrost kwoty importu mięsa z USA do Unii Europejskiej

Od początku sierpnia obowiązują zwiększone kwoty importu mięsa drobiu i wieprzowiny z USA do Unii Europejskiej. Kwota importu wieprzowiny została zwiększona o 1430 ton, tuszek kurcząt – o 49 ton, porcjowanego mięsa kurcząt – o 4070 ton, mięsa indyków – o 201 ton, a porcjowanego mięsa pozostałego drobiu – o 1605 ton.

(Agra Europe 2006, nr 2221, s. EP/4)
W.M.


Choroba niebieskiego języka w Holandii

Na fermie owczej na południu Holandii wykryto przypadek choroby niebieskiego języka. Jest to choroba wirusowa atakująca przeżuwacze. Poważne konsekwencje wywołuje tylko u owiec – jeśli nie zostanie podjęte leczenie śmiertelność może sięgnąć 30-40%. Ludzie na nią nie zapadają. Przenoszona jest przez muchy i występuje zwykle w krajach o ciepłym klimacie, takich jak Hiszpania i Portugalia. W krajach Europy Północnej nie notowano jej dotychczas. Podjęto natychmiastowe środki zapobiegające rozprzestrzenieniu się choroby. Ustalono strefę ochronną, zakazano przewożenia zwierząt, przeżuwacze mają być trzymane w zamknięciu, a farmerzy proszeni są o zastosowanie insektycydów w celu wybicia much. Nie wiadomo, jak i skąd choroba została przeniesiona do Holandii. Oczekuje się, że w miarę ochładzania się temperatur będzie ubywało much i choroba wygaśnie. Na razie jednak z Holandii nie wolno eksportować żywych przeżuwaczy, ich nasienia i komórek jajowych.


(Agra Europe 2006, nr 2221, s. N/1)
W.M.

Spadek handlu kwotami mlecznymi w Holandii

Handel kwotami mlecznymi w Holandii w pierwszej połowie bieżącego roku był niemal o połowę mniejszy niż rok wcześniej. W pierwszym półroczu 2005 r. sprzedano kwoty mleczne w ilości 120 mln kg, a w 2006 – 70 mln kg. Liczba transakcji spadła z 3500 w 2005 r. do mniej niż 2000 w 2006 r.

(Agra Europe 2006, nr 2221, s. N/1)
W.M.


Protesty francuskich producentów warzyw i owoców

Stowarzyszenie francuskich rolników zorganizowało protest przeciwko importowi tanich warzyw i owoców oraz niskim cenom płaconym producentom. Z niskich cen nie korzystają konsumenci, którzy w handlu detalicznym muszą zapłacić znacznie więcej. W ramach protestu zorganizowano w Paryżu i Bordeaux sprzedaż 75 ton owoców i warzyw bezpośrednio konsumentom. Akcja ma być rozszerzona na cały kraj.

(Agra Europe 2006, nr 2221, s. N/2)
W.M.


Zanieczyszczenie wód w Irlandii

Irlandzka Agencja Ochrony Środowiska ogłosiła, że 30% krajowych rzek jest zanieczyszczonych w stopniu stwarzającym zagrożenie dla ryb i uniemożliwiającym picie wody. Bakterie Escherichia coli występują w 30% wód gruntowych (w 11% ich koncentracja jest duża). Stężenie azotanów przekracza normy w 23% wód. Ocenia się, że winę za to ponosi rolnictwo – zanieczyszczenia są skutkiem wymywania nawozów azotowych oraz wycieku płynów przy przechowywaniu nawozów naturalnych.

(Agra Europe 2006, nr 2221, s. N/5)
W.M.


Wybór i opracowanie redakcyjne: Wanda Mierzecka

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.