fbpx

Bierne agregaty uprawowo-siewne. Jaką sekcję uprawową wybrać?

Zalety łączenia uprawy i siewu w jeden zabieg agrotechniczny dostrzegli zarówno rolnicy, jak i producenci maszyn. Wykonanie uprawy przedsiewnej jak i siewu w jednym przejeździe, pozwala zaoszczędzić czas jak również ogranicza nadmierne ugniatanie gleby. Producenci agregatów uprawowo-siewnych oferują je w wersji z roboczymi elementami biernymi (brona talerzowa bądź kultywatory z zębami sztywnymi lub sprężynowymi) oraz aktywnymi. Jedne i drugie rozwiązania mają wady i zalety jak również są proponowane dla określonych warunków glebowych. O tych zagadnieniach piszemy poniżej.

Agregaty wielozadaniowe

Baner Syngenta

Agregaty uprawowo-siewne dostępne są w różnych wersjach, uwzględniających również wielkość gospodarstw. Jedną z opcji są zestawy zawieszane, będące połączeniem agregatu uprawowego i siewnika za pomocą trzypunktowego łącza sztywnego lub ruchomego jakim jest hydropack. Takie zestawy można rozłączać a maszyny wykorzystywać oddzielnie. Jest to przydatne w przypadku, kiedy w gospodarstwie uprawiane są różne gatunki roślin. Wtedy to agregat uprawowy można zamiennie sprzęgać z siewnikiem uniwersalnym i punktowym czy nawet sadzarką. Tego typu agregaty są oferowane zarówno w wersji zawieszanej, jak i przyczepianej.

Z oddzielnych maszyn składają się agregaty nabudowywane. W takich zestawach siewnik mechaniczny lub pneumatyczny znajduje się nad agregatem uprawowym, dzięki czemu środek ciężkości znajduje się bliżej tylnej osi ciągnika.

Jeszcze inną wersją są przyczepiane agregaty uprawowo-siewne z w pełni zintegrowaną sekcją uprawową oraz siewnikiem najczęściej pneumatycznym (dostępne są także wersje z siewnikiem mechanicznym). Tego typu zestawy mają bardzo pojemne i często dzielone zbiorniki, dzięki czemu można wysiewać zarówno nasiona, jak i nawozy mineralne. Takie rozwiązania to propozycja dla większych jak i wielkoobszarowych gospodarstw, które potrzebują wydajnych maszyn.

Wybór rodzaju agregatu uprawowo-siewnego jest uzależniony od mocy dostępnego ciągnika oraz wielkości zasiewanego areału. Niezależnie od typu maszyny najczęstszym wyposażeniem agregatów uprawowo-siewnych są sekcje bierne talerzowe lub zębowe. Mimo atutów jednych i drugich dylemat z czym podpinać siewnik, czy z jaką sekcją kupić pełny zestaw, nie jest w pełni rozwiązany.

Agregaty z sekcją talerzową

Brony talerzowe są powszechnym wyposażeniem agregatów uprawowo-siewnych. Dobrze mieszają one glebę i mają stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie mocy. Ponadto nadają się na pola z dużą ilością resztek pożniwnych. Talerzówki mają zastosowanie zarówno w uprawie klasycznej, jak i uproszczonej. Z ich wykorzystaniem można wykonywać siew po wcześniejszym zabiegu wykonanym agregatem ścierniskowym lub podorywkowym. Sekcje uprawowe sprawdzają się również na cięższych rodzajach gleb. Jednakże agregaty talerzowe są dłuższe i cięższe w porównaniu z zestawami zębowymi. Stąd też wymagają ciągników zarówno wyższej mocy, jak i z większym udźwigiem podnośnika. Niezbędnym wyposażeniem sekcji talerzowej są wały ugniatające. Najczęściej wykorzystywane są wały strunowe, jednakże producenci agregatów uprawowo-siewnych stosują także inne wały. W zestawach przyczepianych stosowane są wały ogumione, na których agregat opiera się podczas transportu.

Agregaty z sekcją zębową

Sekcje zębowe obejmują kultywator wyposażony w zęby sprężynowe z włóką i wałem strunowym. Taka sekcja ma zastosowanie jedynie w uprawie przedsiewnej i jest zalecana szczególnie na gleby lekkie oraz piaszczyste. Na cięższe gleby przeznaczone są zęby sprężynowe o grubszym przekroju z częścią sprężynującą, wzmocnioną dodatkową sprężyną. Warto mieć na uwadze, że na glebach zbyt wilgotnych sprężyste zęby przyczyniają się do pogorszenia struktury gleby. Ponadto nie sprawdzają się one na polach z dużą ilością resztek pożniwnych. W takich przypadkach zalecane są kultywatory wyposażone w zęby proste. Ich konstrukcja minimalizuje bowiem ryzyko zaczepiania się resztek roślin. Jednakże sztywne zęby gorzej spulchniają glebę. Za kultywatorem przemawiać może niższa cena oraz mniejsza masa zestawu.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner