fbpx
Strona głównaUprawaNawożenieBiałoruś traci kluczowy szlak eksportowy potażu. To kolejny impuls do podwyżki cen...

Białoruś traci kluczowy szlak eksportowy potażu. To kolejny impuls do podwyżki cen nawozów

Jak podaje Bloomberg, od 1 lutego Litwa ma wypowiedzieć umowę pomiędzy Kolejami Litewskimi a Belaruskali OAO, co w praktyce będzie oznaczało utratę przez Białoruś najważniejszego szlaku eksportowego dla wydobywanego tam potażu.

Przyczyną są nałożone przez USA sankcje, związane ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi. Niestety, rykoszetem dostaną także importerzy potażu; port w litewskiej Kłajpedzie obsługiwał do tej pory 12 mln ton białoruskiego potażu rocznie. Co ciekawe, sankcje w bardzo ograniczonym stopniu dotkną USA, bowiem Stany Zjednoczone importują zaledwie 6 proc. potażu z Białorusi.

I tak decyzje litewskiego rządu zostały wprowadzone dość późno, bowiem sankcje weszły w życie już 8 grudnia zeszłego roku. Mimo to litewskie linie kolejowe nadal transportowały potaż do portu.

– Białoruś „bardzo potrzebuje klientów” na swój potaż po tym, jak w grudniu wygasła umowa na dostawy z Chinami. Chiny są największym światowym nabywcą, który jest w stanie finansować handel z firmą objętą sankcjami przez Stany Zjednoczone. Oznacza to, że Pekin ma lepszą pozycję negocjacyjną i jest w stanie wykorzystać kontrakt z Białorusią poniżej ceny rynkowej w Azji Południowo-Wschodniej – stwierdził analityk Bloomberga Alexis Maxwell.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.