fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozówBiałoruś prosi o zdjęcie sankcji na nawozy. W zamian udostępni tranzyt dla...

Białoruś prosi o zdjęcie sankcji na nawozy. W zamian udostępni tranzyt dla ukraińskiego zboża

W piątek w Nowym Jorku doszło do spotkania wiceministra spraw zagranicznych Białorusi Jurija Ambrazevicza z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Tematem rozmów były tranzyt ukraińskiego zboża przez Białoruś oraz sankcje na białoruskie nawozy.

Już w czerwcu władze białoruskie zaproponowały ukraińskim możliwość transportu zboża przez jej terytorium. Wówczas Ukraińcy nie przystali na tę propozycję. Teraz ponownie padła propozycja tranzytu ukraińskiego zboża przez terytorium Białorusi do litewskiego portu w Kłajpedzie, tym razem w stronę Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Ambrazevicz „ponowił również prośby swojego rządu o możliwość eksportu własnych produktów nawozowych, które obecnie podlegają sankcjom” – powiedział cytowany przez Reutersa rzecznik ONZ Stephane Dujarric w oświadczeniu po spotkaniu.

Ostre zachodnie sankcje nałożone na Białoruś w latach 2021-2022 spowodowały znaczne podwyżki cen nawozów potasowych. Ten kraj jest bowiem, obok Kanady, największym producentem potażu na świecie.

Zobacz także:

“Prawo i Sprawiedliwość jest reprezentantem polskiej wsi”. Obietnice PiS dla rolników w Przysusze

9 KOMENTARZE

  1. Tanie surowce i energia to tanie produkty. Jak widać sankcje powodują fedrowanie kieszeni Polakom a wojenka to tylko pretekst do tego. Jak można siać tak obrzydliwą nienawiść do drugiego człowieka, jakim trzeba być frajerem bo iść na wojaczkę i jak trzeba mieć wypaczony umysł by w XXI wieku strzelać do drugiego człowieka. Niech zapanuje Pokój Miłość i Dobro

  2. W białorusi czeba zrobić rewolucję demokratycznom jak Białoruś stanie się demokratycznym państwem to wtedy pogadamy nadać potem Białorusi status kandydata do uni ełropejskiej i NATO to wtedy białoruś bendzie mogła wysyłać do ełropy nawozy potasu

  3. Dla dobra wszystkich rolnikow,te sankcje nalezy zdjac,inaczej rolnictwo bedzie w duzym kryzysie[mamy bardzo odczuwalny brak nawozow] ceny zywnosci beda wzrastac,i to obywatel dostanie po kieszeni,w przeciwienstwie do rzadzacych.

    • Dla dobra wszystkich obywateli Polski duża część płodów rolnych (zboża, rzepaku, kukurydzy itd) jadąc Transitem z Ukrainy przez nasz kraj i zostają w Polsce bo polscy rolnicy zawsze straszą i nigdy im się nie opłaca zasiewać pola robią to po kosztach a co roku po żniwach na podwórku nowe maszyny rolnicze na przykład kombajn za 2.000,000zl
  4. Niech zdechną z głodu albo niech ich rusek sponsoruje. Z Białorusi ostrzeliwują Ukrainę a chcą zniesienia sankcji. To jakaś kpina

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.