fbpx

Bezpośrednio od rolnika

Już wkrótce w gospodarstwach rolnych czy agroturystycznych będzie można nie tylko posmakować, ale również kupić produkty lokalne czy regionalne wytwarzane przez rolników. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został bowiem rządowy projekt ustawy, którego celem jest właśnie ułatwienie sprzedaży żywności przez rolników. Aktualnie znajduje się on na etapie konsultacji publicznych oraz międzyresortowych.

Prowadzeniem  sprzedaży  żywności wyprodukowanej w gospodarstwach rolnych zainteresowana jest bardzo duża grupa rolników w Polsce. Kierowali oni liczne apele w sprawie wprowadzenia ułatwień przy prowadzeniu takiej działalności, zarówno do resortu rolnictwa, posłów na Sejm RP,  jak i  Rządu RP.

Ustawa wychodzi  więc naprzeciw postulatom rolników  poprzez zapewnienie im równych  szans i możliwości  w zakresie tzw. rolniczego handlu detalicznego z producentami  z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Ponadto polscy konsumenci coraz częściej są zainteresowani możliwością zakupu świeżej żywności, produkowanej w danym rejonie przez lokalnych rolników, gdzie nie ma długich łańcuchów dostaw i pośredników a zapewnione są bliskie relacje producentów i konsumentów.

Rolnicy według nowych przepisów będą mogli sprzedawać wytworzona przez siebie żywność w swoim gospodarstwie rolnym  oraz we wszystkich miejscach przeznaczonych do handlu, bez wyłączania budynków lub ich części.  Nadzór nad bezpieczeństwem produkowanych  przez nich artykułów spożywczych od Państwowej Inspekcji Sanitarnej w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego i żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego  i niezwierzęcego przejmie Inspekcja Weterynaryjna, a w odniesieniu do żywności pochodzenia niezwierzęcego Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych.

Proponuje się też  zwolnienie z podatku dochodowego przychodów, ze sprzedaży przerobionych produktów z własnej uprawy, hodowli lub chowu w ilościach o wartości do 40 tysięcy złotych. Do produkcji danego produktu w wysokości co najmniej 50% powinny zostać zużyte produkty roślinne lub zwierzęce wyprodukowane w gospodarstwie rolnym osoby ubiegającej się o zwolnienie z podatku dochodowego. Dodatkowym warunkiem zwolnienia z podatku dochodowego, będzie prowadzenie ewidencji sprzedaży.

Producent rolny po uzyskaniu ze sprzedaży przerobionej żywności przychodów w wysokości 40 tys. zł będzie mógł  wybrać opodatkowanie przychodów powyżej 40 tys. zł na podstawie 2% stawki podatku zryczałtowanego.    

Zakłada się, że projektowana ustawa stworzy rzeczywiste możliwości rozwoju dla rolników zamierzających prowadzić produkcję i sprzedaż konsumentom końcowym żywności uzyskanej w całości lub części z  własnej uprawy, hodowli lub chowu, w tym  mięsa pochodzącego od hodowanych w gospodarstwie zwierząt poddanych ubojowi w zatwierdzonej rzeźni,  produktów mięsnych (np. szynki, pasztety, kiełbasy), produktów mlecznych (np. ser, masło), produktów złożonych (np. pierogi z mięsem), przetworów z owoców (np. soki owocowe, dżemy) i warzyw (np. marynaty, kiszonki i  soki warzywne), pieczywa, wyrobów cukierniczych i niemięsnych wyrobów garmażeryjnych (np. pierogi z serem, kopytka i kluski śląskie, knedle z owocami).

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.