Bezpłatne kursy na prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Organizatorem jest Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Kursy są kontynuacją programu aktywizacji osób z urazami rdzenia kręgowego, realizowanego i rozwijanego przez FAR od 1988 roku. Kursy odbywają się dzięki funduszom PFRONu i pomocy Toyota Motor Poland.

– Osoby poruszające się na wózkach mają ogromne problemy z transportem. Utrudnia im to codzienne funkcjonowanie, a zwłaszcza pracę zawodową – mówi Elżbieta Głogowska, prezes fundacji. – Dlatego tak ważne jest, by wózkowicze, szczególnie ci mieszkający na wsi czy w małych miasteczkach, mieli szansę na uzyskanie prawa jazdy.W czwartek po południu kursy odwiedzi wicepremier Andrzej Lepper, który spotka się z uczestnikami i będzie miał okazję więcej dowiedzieć się o życiu ludzi na wózkach. Jego wizyta spodziewana na 16.00
– Nie może mnie zabraknąć wśród ludzi, którzy na co dzień realizują zapisane w naszym programie hasło przede wszystkim człowiek” – mówi premier Lepper – Rząd konsekwentnie wspiera wszelkie inicjatywy, zapobiegające wypchnięciu na margines jakiejkolwiek grupy obywateli Polski. Niepełnosprawni, szczególnie ze wsi i małych miasteczek, znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Takie przedsięwzięcia, jak zorganizowanie pierwszego w kraju bezpłatnego kursu na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych, są wyjątkowo cenne. Działania Fundacji Aktywnej Rehabilitacji nie tylko pozwolą łatwiej pokonywać przeszkody i bariery, jakie napotykają niepełnosprawni w codziennym życiu, ale także – moim zdaniem – staną się szansą dla nich na zaistnienie na otwartym rynku pracy.
Kursy odbywają się w Miętnem koło Garwolina. Mogą z nich skorzystać osoby, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, a wcześniej brały udział w programach Fundacji. Osoby zakwalifikowane muszą również uzyskać od uprawnionego lekarza orzeczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych.Zarówno kurs jak i pobyt jest bezpłatny, uczestnicy ponoszą tylko koszty badań lekarskich, dojazdu i egzaminu.
Informacje dla zainteresowanych znajdują się na stronie organizacji (www.far.org.pl)Fundacja Aktywnej Rehabilitacji od 16 lat prowadzi kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest organizacją pozarządową powstałą z inicjatywy wózkowiczów dla wózkowiczów – a więc doskonale rozumiejącą ich potrzeby i możliwości.
Więcej informacji: Olena Skwiecińska 602 47 48 43
www.far.org.pl N”