fbpx
Strona głównaCenyBezpieczeństwo żywnościowe: Trzeba zmienić brukselski paradygmat postrzegania rolnictwa

Bezpieczeństwo żywnościowe: Trzeba zmienić brukselski paradygmat postrzegania rolnictwa

Według największych europejskich organizacji rolniczych – Copa i Cogeca Europa musi wyposażyć swoje rolnictwo w tarczę żywnościową, by stawić czoła konsekwencjom dwóch poważnych kryzysów – wojny w Ukrainie i zmianie klimatu.

Wstępne analizy wskazują na znaczenie wyzwań związanych z odbudową, z którymi europejskie rolnictwo będzie musiało się zmierzyć w perspektywie krótko- i średnioterminowej na froncie politycznym i gospodarczym.

Zdaniem Copa – Cogeca skutki tej toczącej się w Europie wojny będą odczuwalne na całym świecie jeszcze przez wiele lat.  Odbiją się pośrednio lub bezpośrednio na większości rodzajów produkcji rolnej. Dlatego Europa potrzebuje reakcji na miarę tej humanitarnej i ekonomicznej katastrofy.

Jak podkreślają największe europejskie organizacje rolnicze nadzwyczajne okoliczności wymagają nadzwyczajnych środków. Tempo ich wdrożenia ma zasadnicze znaczenie. Niektóre sektory już odczuwają wzrost cen spowodowany kryzysami Covid-19 i energetycznym i potrzebują natychmiastowego wsparcia, a inni rolnicy nie mogą się obejść bez jasnych wytycznych politycznych na początku okresu siewu.

– Ponieważ rosyjski rząd posługuje się bezpieczeństwem żywnościowym jako bronią, musimy odpowiedzieć tworząc tarczę żywnościową. Podobnie jak w przypadku energii, jesteśmy przekonani o możliwościach zwiększenia naszej strategicznej autonomii w rolnictwie przy jednoczesnym utrzymaniu postępów w zakresie zrównoważoności. Przeciwstawianie tych dwóch wymiarów, co miało ostatnio miejsce w Brukseli, jest bezcelowe. Musimy uzbroić nasze rolnictwo, by mogło równocześnie stawić czoła dwóm poważnym kryzysom – wojnie w Ukrainie i zmianie klimatu – mówi Christiane Lambert, przewodnicząca Copa.

Copa i Cogeca od lat twierdzą, że bezpieczeństwo żywnościowe zawsze będzie ważne i zawsze będzie miało znaczenie strategiczne, czego dowodzą aktualne zdarzenia. Dlatego według nich trzeba zmienić brukselski paradygmat postrzegania rolnictwa, poczynając od celów wyznaczonych w strategii „od pola do stołu”. Rolnicy i spółdzielnie czekają teraz na konkretne wytyczne i działania, by sprostać wyzwaniom żywnościowym, energetycznym, klimatycznym i środowiskowym.

Obecny przewodniczący Rady AGRIFISH, francuski minister Denormandie, słusznie zadeklarował pod koniec nadzwyczajnego posiedzenia Rady, które odbyło się w minioną  środę, że trzeba pilnie uwolnić potencjał europejskiego rolnictwa w celu złagodzenia skutków tej wojny.

Copa i Cogeca wzywają do zezwolenia na prowadzenie upraw na wszystkich dostępnych gruntach w 2022, by w ten sposób złagodzić rosyjską i ukraińską blokadę produkcyjną. Trzeba zrobić wszystko, by zapobiec zakłóceniom w łańcuchach dostaw, które bez wątpienia doprowadzą do wystąpienia braków żywności w pewnych częściach świata. Stawką jest niezależność żywnościowa i stabilność demokratyczna.

We wszystkich państwach członkowskich społeczność rolnicza podejmuje działania solidarnościowe względem ludności Ukrainy. Rolnicy przyjmują uchodźców w swoich gospodarstwach, pierwsze konwoje już wyjechały, a do potrzebujących trafiają dary żywnościowe i pieniężne.

Na dniach ukraińska organizacja rolnicza UNAF (Ukraińskie Krajowe Forum Rolnicze) stanie się członkiem europejskiej wspólnoty rolniczej poprzez partnerstwo z Copa i Cogeca. Ramón Armengol wypowiedział się na temat tej inicjatywy: „Przyjęcie kolegów z Ukrainy do Copa i Cogeca jest naturalną kontynuacją działań solidarnościowych prowadzonych w terenie przez naszych rolników i spółdzielnie. Europejska społeczność rolnicza mobilizuje się na wszystkich poziomach, by udzielić konkretnego wsparcia mieszkańcom Ukrainy i uchodźcom przybywającym do wszystkich państw członkowskich.”

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.