fbpx
Strona głównaPrawo i finanseBez zezwolenia przykrywasz pryzmę oponami? Możesz zapłacić karę i to bardzo srogą

Bez zezwolenia przykrywasz pryzmę oponami? Możesz zapłacić karę i to bardzo srogą

Wykorzystanie zużytych opon to bardzo popularna metoda obciążania pryzm z kiszonką. Niestety takie ich wykorzystanie, jeżeli rolnik nie posiada odpowiedniego zezwolenia, wiąże się z dużym ryzykiem kary finansowej. I to czasami absurdalnie wręcz wysokiej.

Zużyte opony to tani i skuteczny sposób na obciążanie pryzm z kiszonką, jednak te zgodnie z prawem są odpadami figurującymi jako “zużyte opony” i podlegają odzyskowi w procesie R11. I tu kwestia najważniejsza – na odzysk odpadów potrzebna jest odpowiednia zgoda marszałka województwa lub starosty, na co zazwyczaj trzeba czekać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Ostatnio media informowały o historii pana Sławomira, właściciela zakładu wulkanizacyjnego, który podarował zużyte opony jednej z fundacji do umocnienia nadbrzeży stawu. Fundacja jednak nie miała zgody na przetwarzanie odpadów. I chociaż ostatecznie przedsiębiorca odebrał opony i przekazał je do utylizacji, po pewnym czasie dostał pismo z urzędu o nałożonej karze w wysokości… ponad 1 mln zł, między innymi ze względu na fakt, że składowisko znajdowało się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.

Niestety ta historia to nie żart. W praktyce wymierzane są zwykle kary mniejsze, jednak taryfikator mówi o kwotach od 1000 zł nawet do 1 mln zł i jak widać górne zakresy “widełek” także są wykorzystywane.

– Małych gospodarstw będzie jeszcze mniej, ze względu na normy, które muszą spełnić. Dzisiaj rolnicy którzy korzystali z opon, którymi przyciskali pryzmy na kiszonki dostają kary czy też zapowiedź kar za to, że używają do tego odpadów […]. Z jednej strony mówimy o ogromnym wsparciu, a z drugiej strony karanie. To wszystko powoduje, że rolnicy mają coraz mniej chęci, żeby prowadzić swoje gospodarstwa – podsumował, chyba słusznie, na wtorkowej Komisji Rolnictwa poseł Stefan Krajewski.

Zobacz także:

Rekordowy kurs euro to wyższe dopłaty. Znamy stawki na 2022 rok. Kiedy wypłata zaliczek?

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.