fbpx
Strona głównaWiadomościBez senackich poprawek – specustawa o ASF

Bez senackich poprawek – specustawa o ASF

Senat RP bez poprawek 17 stycznia przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, która ma ułatwić zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, przede wszystkim afrykańskiego pomoru świń (ASF), głównie poprzez wybijanie dzików i zwiększenie bioasekuracji.

Nowe przepisy wprowadzają miedzy innymi zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, żołnierzy, strażaków i pograniczników, możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń, wykorzystanie Funduszu Leśnego do budowy ogrodzeń, konieczność przestrzegania bioasekuracji przez uczestników polowań.

Ponadto nowe regulacje upoważniają wojewodę do wydania nadleśniczemu polecenia wykonania na określonym obszarze ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych. Nowelizacja wprowadza też możliwość karania zarządców dróg publicznych, którzy – wbrew nakazowi powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody – nie zamkną znajdujących się w pasach drogowych przejść dla zwierząt lub nie zbudują ogrodzeń.

Teraz już tylko brakuje podpisu prezydenta RP, aby nowe przepisy mogły wejść w życie.

Źródło: Senat RP

Opracował: Krzesimir Drozd

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.