fbpx

Bez protekcjonizmu w handlu mięsem drobiowym pomiędzy UE a RPA

Organizacja hodowców drobiu AVEC informuje, że w styczniu 2021 r. Międzynarodowa Komisja Administracji Handlu (ITAC) przyjęła wniosek dotyczący domniemanego dumpingu mrożonych porcji z kością ptactwa z gatunku Gallus Domesticus pochodzących lub przywożonych z Danii, Irlandii, Polski i Hiszpanii.

Baner Kuhn

– To kolejny środek protekcjonistyczny władz RPA obok wprowadzonego w 2015 r. środka antydumpingowego w wysokości od 22% do 73%, uniemożliwiającego większości przedsiębiorstw z DE, UK i NL eksport produktów do RPA oraz wprowadzonych w 2016 r. zakazów dla środków sanitarnych i fitosanitarnych w celu zablokowania importu mięsa drobiowego z większości eksportujących państw członkowskich UE i wprowadzonego w 2018 r. cła ochronnego w wysokości 35,3%, na produkty unijne – mówi Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego

Stosunki handlowe z RPA, wprowadzone w umowie o partnerstwie gospodarczym UE-SADC, nie zapewniają zatem krajom UE swobodnego dostępu do rynku południowoafrykańskiego. Cła antydumpingowe postawią w szczególne trudnej sytuacji producentów z Polski, Hiszpanii i Danii, gdzie rynki drobiu najbardziej ucierpiały podczas pandemii COVID-19. Kolejnym zagrożeniem dla tego sektora jest widmo ptasiej grypy, której przypadki odnotowano już w wielu państwach członkowskich.

W związku z tym Jurgiel pyta Komisję Europejską, jakie działania planuje podjąć, by zapewnić, że stosunki UE-RPA będą korzystne dla obu stron i doprowadzić do usunięcia nieuzasadnionych, preferencyjnych dla rolników z RPA środków handlowych dotyczących drobiu.

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.