Bez poprawek

W trakcie 14 posiedzenia Senatu RP (6 – 7 kwietnia) przyjęto bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Przygotowana przez rząd nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do regulacji unijnych w zakresie metod identyfikacji zwierząt należących do rodziny koniowatych, koni, osłów i zebr, w celu uszczelnienia systemu ich rejestracji oraz zwiększenia kontroli nad zwierzętami przeznaczonymi do uboju.

Jak podkreśla Biuro Prasowe Senatu RP została ona uchwalona w związku z wejściem w życie 1 stycznia br. przepisów rozporządzenia wykonawczego do dwóch dyrektyw unijnych, wprowadzającego  bardziej szczegółowe rozwiązania dotyczące systemu identyfikacji i rejestracji koniowatych .

Teraz dokumenty identyfikacyjne dla koniowatych (tzw. paszporty) będą mogły wydawać podmioty wpisane do wykazu prowadzonego przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, dostępnego na stronie internetowej resortu. W przypadku naruszenia przepisów rozporządzenia przez instytucję wydającą dokumenty identyfikacyjne, główny lekarz weterynarii będzie mógł wnioskować do ministra rolnictwa o wykreślenie jej z wykazu, a ten będzie mógł czasowo zawiesić lub cofnąć uprawnienia do wydawania takich dokumentów.

Ustawa upraszcza procedurę wydawania paszportów dla koniowatych – wnioski o ich wydanie będzie można składać elektronicznie. Ponadto doprecyzowuje tryb postępowania z dokumentami zwierząt, które padły, zostały poddane ubojowi lub zabite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej – dokument będzie musiał zostać dostarczony wraz ze zwłokami zwierzęcia do rzeźni (w przypadku uboju), a w pozostałych przypadkach do zakładu przetwórczego lub spalarni.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności