fbpx

Bez pomocy

Opozycja krytykuje rząd w sprawie pomocy dla rolników poszkodowanych przez klęskę suszy. Rząd odpowiada, że wszystko jest przygotowane. Problem w tym, że wciąż nie ma ani jednego wniosku o pomoc od wojewodów, którzy szacowali suszowe straty.

Z ostatnich danych wynika, że suszą jest zagrożonych ponad 2 tysiące gmin oraz 60% gruntów ornych w kraju. W największym stopniu problem dotyczy Wielkopolski, Kujaw oraz części województwa łódzkiego. Tam należy się spodziewać niższych plonów owsa nawet o połowę, jęczmienia i pszenicy jarej, rzepaku ozimego i buraków cukrowych o 1/3, a pszenicy ozimej o 15%.

Rząd rozkłada ręce i przypomina, że szacowanie strat należy do wojewodów i dopóki oni nie złożą raportu z prac gminnych komisji rząd nie może podjąć żądnych działań.
Co planuje rząd po zakończeniu prac komisji szacujących straty? Po pierwsze uruchomienie preferencyjnych kredytów klęskowych, po drugie ułatwienia w płaceniu podatku rolnego, składek krusowskich oraz agencyjnych czynszów dzierżawnych.

Ale planowana jest także pomoc socjalna z budżetu państwa. Resort rolnictwa rozważa wysłanie do Komisji Europejskiej wniosku o wcześniejszą lub zaliczkowa wypłatę dopłat bezpośrednich.

Witold Katner/AGROBIZNES/TVP1

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.