Będzie wniosek do Komisji Europejskiej o uruchomienie wsparcia dla producentów drobiu

W związku z trudną sytuacją na rynku mięsa drobiowego związaną z wystąpieniem grypy ptaków minister rolnictwa i rozwoju wsi podjął prace dotyczące sporządzenia wniosku Rzeczypospolitej Polskiej do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce z tytułu wystąpienia grypy H5N8 u drobiu na przełomie roku 2019 i 2020 oraz 2020 i 2021.

Dowiedzieliśmy się, że wniosek powinien zawierać precyzyjne oszacowanie strat gospodarstw utrzymujących drób, prowadzących działalność nadzorowaną, położonych w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych, ustanowionych po wystąpieniu ognisk grypy ptaków.

– W następstwie złożonego wniosku przez kraj członkowski, Komisja Europejska w drodze rozporządzenia ustanawia nadzwyczajne środki wsparcia dla sektora w tym państwie. Powyższe rozporządzenie KE stanowi podstawę do pogotowania krajowego prawodawstwa mającego na celu wdrożenie tych środków na poziomie krajowym. Na podstawie sporządzonego szacunku będą możliwe w przyszłości wypłaty rekompensat dla poszkodowanych producentów – mówi  prof. dr hab. Marian Podstawka, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności