Będzie więcej kukurydzy

Na zachodzie Europy przyspieszono zasiewy kukurydzy, a zbiory powinny być więc większe niż w poprzednim sezonie – podaje Rzeczpospolita.

Wstępne szacowania specjalistów mówią o większej produkcji kukurydzy we Francji i Niemczech, gdzie ubiegłoroczna niepogoda w różnych okresach zmniejszyła zbiory. — We Francji wykonano już zasiewy na trzech czwartych powierzchni, reszta zostanie obsiana w pierwszej dekadzie maja, o ile będą przerwy w opadach — stwierdził Jean-Paul Renoux z organizacji plantatorów kukurydzy AGPM. — W połowie kwietnia kampania siewna nasiliła się, szybko i regularnie pojawiły się pierwsze pędy. To bardzo obiecujące warunki na resztę sezonu, wszystko teraz zależy od dalszej pogody — dodał. 
Analitycy w Strategie Grains spodziewają się w tym roku zwiększenia zbiorów kukurydzy we Francji do 15,7 mln ton z niecałych 15 mln w ubiegłym roku, bo wyższe plony pokryją ubytek powierzchni uprawnej. W Niemczech zrzeszenie spółdzielni rolnych przewiduje wzrost zbiorów o 15% do 5,1 mln ton.
Lepsze perspektywy we Francji i Niemczech pozwalają spodziewać się większych zbiorów w całej Unii. W oszacowaniach z połowy kwietnia niemiecka firma handlowa Toepfer International i francuska Strategie Grains zakładały zbiory po ok. 65 mln ton wobec około 64,4 mln ton w 2013 r. 
(Źródło: Rzeczpospolita)