Będzie waloryzacja rolniczych emerytur. O ile wzrosną emerytury?

fot. S. Skrzysz

Izby rolnicze domagają się wprowadzenia indeksacji emerytur rolniczych o stopień inflacji. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia, że w projekcie planu finansowego Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS na 2022 rok oszacowano waloryzację emerytur rolniczych na kwotę 419 mln zł, przy uwzględnieniu wskaźnika waloryzacji 104 proc.

– Emerytura podstawowa oraz emerytury i renty z ubezpieczenia podlegają corocznie waloryzacji w terminie wskazanym dla waloryzacji emerytur i rent przysługujących na podstawie przepisów emerytalnych, tj. przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Waloryzacja emerytury podstawowej polega na pomnożeniu kwoty tej emerytury przez wskaźnik waloryzacji ustalony zgodnie z przepisami emerytalnymi – mówi Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa.

Waloryzacja emerytury oraz renty z ubezpieczenia polega na pomnożeniu zwaloryzowanej kwoty emerytury podstawowej przez wskaźnik wymiaru świadczenia. Jeżeli zwaloryzowana kwota emerytury lub renty z ubezpieczenia jest niższa od kwoty najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych, wysokość takiego świadczenia podwyższa się z urzędu do tej kwoty.

Dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane obok emerytury lub renty rolniczej oraz kwoty maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent rolniczych podlegają podwyższeniu poprzez ich pomnożenie przez ustalony wskaźnik waloryzacji.

– Prognozowany wskaźnik waloryzacji na 2022 r. przewiduje się na poziomie 104,98 proc. Ostateczna wartość będzie znana w lutym 2022 r. Na jego wysokość wpłyną dane GUS na temat realnych wartości inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń w 2021 rok – dodaje wiceminister Giżyński.

3 KOMENTARZE

  1. dzień dobry mam pytanie jestem na krusie 20 i pół roku ile muszę opłacić jeszcze składek żeby należało mi się świadczenie z krusu i w jakiej wysokości wtedy one będzie

  2. Wiedzą że więcej jest dziadów emerytowanych na wiosce niż rolników. Tu nie chodzi o wspieranie rolników tylko o kolejne głosy na przyszłe wybory. Wiedzą że aktualni rolnicy na nich nie zagłosują więc chcą dziodom chociaż się przypodobać…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności