fbpx

Będzie porozumienie rolników z Sawickim?

Mogłoby się wydawać, że protesty rolników ze Sławomirem Izdebskim, przewodniczącym rolniczego OPZZ na czele ucichły. Nic bardziej mylnego – już wcześniej, na dzisiaj, 11. lutego zaplanowany był protest i marsz gwiaździsty. Zaplanowane jest też spotkanie z ministrem rolnictwa.

Tymczasem rozmowy ministra rolnictwa, Marka Sawickiego z przedstawicielami rolników toczą się już od ponad niemal trzech tygodni. Zgodnie z deklaracjami szefa resortu, przygotowane zostały propozycje ustawy o Trójstronnej Komisji Dialogu Społecznego w Rolnictwie oraz wniosków notyfikacyjnych do Komisji Europejskiej dotyczących rynku wieprzowiny i rynku mleka. Pytanie tylko… Czy to wystarczy?

Okaże się zapewne w kolejnych dniach. Projekty powyższych ustaw zostały przesłane do związków i organizacji rolniczych skupionych w COPA-COGECA oraz komitetów strajkowych. Omówione one mają być podczas dzisiejszego spotkania, 11. lutego, w siedzibie resortu. – W miniony piątek przekazaliśmy do organizacji i związków rolniczych informację o proponowanych rozwiązaniach wraz z zaproszeniem na konsultacje w najbliższą środę 11 lutego – poinformował szef resortu rolnictwa podczas briefingu.

Tymczasem, już kilka dni temu Marek Sawicki apelował do organizatorów rolniczych protestów, aby nie utrudniali życia zwykłym obywatelom, którzy dojeżdżają do pracy, do szkół. Podkreślił on po raz kolejny, że jest otwarty na wszelkie rozmowy i zaprasza strajkujących do siedziby resortu.
– Dialog prowadzony jest od tygodni i resort cały czas prowadzi prace legislacyjne, aby jak najszybciej mogły być uruchomione środki z nowej perspektywy finansowej – zwrócił uwagę minister Sawicki.

Protestujący rolnicy przedstawili szefowi resortu 12 postulatów. Z nich, do rozwiązania pozostały trzy kwestie. I właśnie ich dotyczą projekty ustaw, które Sawicki przedstawił do konsultacji. Dotyczą one:
płatności bezpośrednich – projekt przekazywany jest do podpisu przez Prezydenta RP,
wykorzystania środków na rozwój obszarów wiejskich – w Sejmie RP,
rozwoju lokalnego z udziałem lokalnej społeczności – w Sejmie RP.

Minister poinformował również, że do 11 lutego br. zostanie wypłaconych w ramach płatności bezpośrednich ponad 10,5 mld złotych, czyli około 75 % alokacji, co oznacza najszybsze tempo wypłat w UE. Przypomniał przy tym, ze organizacje rolnicze powinny skupić się na pomocy merytorycznej rolnikom w kwestii tych płatności raz wniosków, co może pozwolić na uzyskania większego wsparcia w krótszym czasie. – Są nowe zasady. Odpowiednie ustawienie produkcji rolnej pozwoli na osiągnięcie większych płatności. To na tym powinni się skupić związkowi liderzy, bowiem przyjmowanie wniosków na nowych zasadach rozpocznie się już 15 marca br. – podkreślił minister.

Renata Struzik, źródło: MRiRW

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.