fbpx
Strona głównaPozostałeBędzie jeszcze drożej

Będzie jeszcze drożej

– Ceny jabłek rosną i będą rosły – uważa Zbigniew Przybyszewski – sadownik i akcjonariusz WR-SRH SA w Broniszach. Jego zdaniem ceny jabłek z przechowalni z kontrolowaną atmosferą, a więc najwyższej jakości mogą rosnąć co tydzień nawet o 10 groszy za kilog

Ceny jabłek rosną. Na Rynku Hurtowym Bronisze ceny hurtowe jabłek konsumpcyjnych zaczynają się od 2 złotych. Kilogram tych owoców w klasie ekstra sprzedawany jest po 3,00 zł i powyżej.

– Ceny jabłek rosną i będą rosły – uważa Zbigniew Przybyszewski – sadownik i akcjonariusz WR-SRH SA w Broniszach. Jego zdaniem ceny jabłek z przechowalni z kontrolowaną atmosferą, a więc najwyższej jakości mogą rosnąć co tydzień nawet o 10 groszy za kilogram. Niestety wynika to z bardzo złej kondycji owoców.Nawet w przechowalniach z kontrolowaną atmosferą (KO) jabłka źle się przechowują. Zwykle straty wynoszą od 3 do 5% – mówi sadownik – teraz w niektórych odmianach jak np. Sampion, Jonagoldy i Idared straty mogą wynieść nawet do 20% i więcej. W przechowalni z KO jest około 100 ton jabłek to zatem 20 ton to owoce , które nie nadają się do konsumpcji. Jednocześnie warto wiedzieć, że koszt przechowywania 1 kilograma jabłek to około 30 groszy – podkreśla Z. Przybyszewski. Owoce z KO trzeba sprzedać w ciągu 2 tygodni od otwarcia komory, zatem jeżeli jabłka nie zostaną sprzedane sklepom to muszą trafić do przetwórstwa, a teraz przemysł skupuje je po 40 groszy za kilogram, podczas gdy jesienią było to 1 zł. Niektórzy sadownicy, poniosą znaczne straty – podsumowuje ogrodnik. Zdaniem sadownika kalkulacja jest prosta, jabłka konsumpcyjne będą drogie i ceny będą rosnąć.

Według informacji napływających od polskich eksporterów duże partie jabłek na eksport kupowane są w cenie 2 zł za klasę ekstra, toteż cena hurtowa 3,00 zł za kilogram dla małej partii jest uzasadniona.

Według informacji GUS ceny żywności w grudniu 2007 w porównaniu z grudniem 2006 były wyższe o ponad 8%. Ale np. na przestrzeni roku średnia cena owoców była wyższa ponad 20%. Według naszych danych jabłka konsumpcyjne sprzedawane w Broniszach są droższe teraz o 70 – 100% w porównaniu z cenami sprzed roku.

Wzrost cen widoczny jest także w warzywach korzeniowych. Marchew w ofercie hurtowej kosztuje teraz od 1,00 – 1,50 zł za kg (25% do 40% więcej niż przed rokiem), pietruszka kosztuje 3,30 – 3,85 zł/kg ( 30-50% więcej niż w lutym 2007), kapusta biała sprzedawana jest w cenie od 0,50 – 0,68 zł/kg (30-50% drożej), selery nie zdrożały, a pory są tańsze bowiem znacząco wzrósł import tego warzywa.

Zdecydowanie mniej płacimy za ziemniaki. Ceny w ofercie hurtowej niższe o 40-60% w porównaniu do cen sprzed roku. Kilogram ziemniaków kosztuje w Broniszach 0,40 – 0,46 zł. Wysokie ceny ziemniaków w 2007 roku wynikały z bardzo małych zbiorów (w 2006 roku) na poziomie 9 mln. ton. W 2007 roku, który był dobry dla tej produkcji zbiory wyniosły 11,2 mln ton. Podobnie wygląda sytuacja z podażą cebuli. Warzywa jest sporo i ceny o połowę niższe jak rok temu. W 2006 roku zbiory cebuli były katastrofalnie niskie, a cebula bardzo żle się przechowywała, w lutym 2007 cebula sprowadzana była z zagranicy.
Zdaniem specjalistów dopiero dostawy wczesnych odmian warzyw korzeniowych produkowanych pod osłonami (przełom kwietnia i maja) mogą spowodować zatrzymanie wzrostu cen, a może nawet ich spadek.

źródło: R.H. Bronisze

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.