fbpx
Strona głównaZwierzętaBydłoBędą zmiany w identyfikacji i rejestracji zwierząt. Koniec z paszportami w obrocie...

Będą zmiany w identyfikacji i rejestracji zwierząt. Koniec z paszportami w obrocie krajowym

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie przenośnych chorób zwierząt. Chodzi także o zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt. Wprowadzone zostaną także rozwiązania, które ułatwią walkę z  afrykańskim pomorem świń (ASF).

Najważniejsze rozwiązania

  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie kontynuować zadania związane z identyfikacją i rejestracją bydła, owiec, kóz oraz świń. Przejmie także zadania dotyczące gromadzenia danych koniowatych oraz rozpocznie gromadzenie danych zwierząt pozostałych gatunków (tj. jeleniowatych i wielbłądowatych) oraz zakładów drobiu, których identyfikacja i rejestracja jest wymagana przepisami unijnymi.
  • Nowe rozwiązania umożliwią dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań, w tym zapewnienia efektywnej interoperacyjności, integracji i kompatybilności, m.in. elementów komputerowej bazy danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej oraz innymi systemami informatycznymi, które związane są z ochroną zdrowia zwierząt.
  • Nowe przepisy przewidują rezygnację z paszportów dla bydła w obrocie krajowym.
  • Wprowadzony zostanie obowiązek dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt przez posiadaczy zwierząt i podmioty, które prowadzą działalność nadzorowaną – wyłącznie w postaci elektronicznej. Aby umożliwić zapoznanie się z nowym prawem oraz dokonać odpowiednie działania adaptacyjne, proponowane rozwiązanie – w odniesieniu do właścicieli koniowatych oraz posiadaczy bydła, owiec, kóz i świń – wejdzie w życie 1 stycznia 2026 r. Jednocześnie nie trzeba już będzie prowadzić księgi rejestracji/ewidencji w postaci papierowej.
  • Jeżeli po tym czasie, posiadacze wymienionych gatunków zwierząt nadal nie będą w stanie samodzielnie dokonywać zgłoszeń, będą mogli skorzystać z pomocy pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego lub pracowników ARiMR – tak, jak dzieje się to obecnie przy składaniu wniosków o płatności bezpośrednie.

Źródło: KPRM

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.