Będą protestować w Brukseli

W dniu 7 września 2015 r. w Brukseli przed gmachem, w którym odbywać się będzie posiedzenie ministrów rolnictwa UE, Copa – Cogeca organizuje masową demonstrację, apelując o podjęcie działań na rzecz poprawy sytuacji rynkowej, która jest krytyczna na rynku mleka, wieprzowiny, wołowiny oraz warzyw i owoców.

Położenie rolników z tych sektorów jest niezmiernie trudne przede wszystkim ze względu na rosyjskie embargo, które z dnia na dzień ograniczyło dostęp do największego rynku zbytu. Rolnicy oczekują podjęcia przez Komisję Europejską, ministrów i europosłów podjęcia konkretnych kroków.

W proteście weźmie udział ponad 100 osób z Polski, w tym grupa 50 wielkopolskich rolników, których wyjazd do Brukseli organizuje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjęły działania Komisji Europejskiej na rzecz rolnictwa podjęte do tej pory, mające na celu polepszenie sytuacji, ale nie są one wystarczające, aby pokryć ogromne straty rolników. Producenci są ofiarami polityki międzynarodowej. Dlatego zdaniem Copa – Cogeca Komisja Europejska, ministrowie i europosłowie muszą podjąć konkretne kroki żeby wesprzeć producentów owoców i warzyw oraz mleka w związku z rosyjskim kryzysem.

– W przypadku kryzysu na rynku wieprzowiny konieczna jest skuteczna strategia eksportowa, natomiast dla złagodzenia kryzysu na rynku mleka należałoby uruchomić dopłaty bezpośrednie dla rolników wcześniej niż 1 grudnia oraz podwyższyć cenę interwencyjną, która obecnie nijak się ma do kosztów produkcji – mówi Albert Jan Maat, przewodniczący Copa

Ponadto jak podkreśla szef Copy   środki pochodzące z kar za przekroczenie kwot mlecznych powinny wrócić do sektora w formie pomocy dla tych producentów mleka, którym grozi utrata płynności finansowej.

Copa i Cogeca to dwie organizacje, reprezentujące interesy farmerów w państwach członkowskich Unii. Cogeca reprezentuje spółdzielnie rolnicze, zaś Copa zrzesza organizacje rolnicze. Copa uznana została przez władze Wspólnoty za rzecznika całego sektora rolnego.