Bayer twórcą piłki EURO 2012

Bayer MaterialScience wspólnie z adidas stworzył oficjalną piłkę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Rozgrywki Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej odbędą się w rytmie Tango 12″, nowatorskiej, szybkiej i precyzyjnej piłki syntetycznej. Piłka adidas stworzona przez Bayer MaterialScience z materiałów najwyższej jakości zyskała nowy wygląd.”

Faktura powierzchni oficjalnej piłki Euro 2012 przypomina w dotyku dżinsową tkaninę, co umożliwia lepsze wyczucie piłki. Ta innowacja wywarła spore wrażenie na zawodnikach. Nowy materiał bardzo mi odpowiada, ponieważ bardzo ułatwia chwyt“, mówi Johan Elmander, piłkarz narodowej reprezentacji Szwecji. “Optymalny ciężar piłki ułatwia jej kontrolowanie“.

Zaawansowana struktura wewnętrzna
Powierzchnia składa się z pięciu warstw o całkowitej grubości 1,1 milimetra. To dzięki tym warstwom piłka Mistrzostw Europy jest tak solidna i celna. Warstwa środkowa – stworzona z pianki Impranil® zawierającej miliony mikrokomórek wypełnionych gazem – zapewnia optymalny kontakt “Tango 12” ze stopą piłkarza. Górne warstwy chronią piankę przed wpływem warunków zewnętrznych, dzięki nim piłka dłużej wygląda jak nowa.
Do wykonania opatentowanej, termicznej warstwy przylepnej, dzięki której piłka jest praktycznie wodoodporna wykorzystany został inny, specjalny materiał Bayer MaterialScience. “Nawet podczas ulewy, jej ciężar nie wzrośnie o więcej niż 0,1 procent, co oznacza, że gracze będą mogli lepiej nad nią panować“, mówi Thomas Michaelis, kierownik ds. rozwoju badań nad piłką w Bayer MaterialScience.
Piłka uzyskała wysokie wyniki w badaniach laboratoryjnych oraz zyskała zwolenników zarówno wśród amatorów jak i profesjonalnych piłkarzy w ośmiu krajach, w których używano jej do gry w fazie testowania trwającej rok. “Nigdy wcześniej nie poddano piłki nożnej tak kompleksowym sprawdzianom”, twierdzi Michaelis.
Nazwa i wygląd piłki są równie tradycyjne, jak nowoczesne jest jej wnętrze. Tango zadebiutowała na Mistrzostwach Świata w Argentynie w roku 1978, a jej następczynie wpadały do bramki w kolejnych zawodach w latach 80.

Klasyczny wygląd
Nowa piłka została zaprojektowana w klasycznym wzorze czarno-białym, któremu nadano aktualne, kolorowe akcenty. Barwy narodowe krajów gospodarzy Euro 2012, biało-czerwone -polskie, oraz żółto-niebieskie – ukraińskie, zostały zaprezentowane na trójkątach. Dodatkowym, unikatowym elementem jest matowa, modna powierzchania w odróżnieniu od błyszczących poprzedniczek.
Piłka “Tango 12” będzie również używana w niemieckiej Bundeslidze, w Lidze Mistrzów, w Major League Soccer w USA oraz w Primera División w Argentynie.
Bayer MaterialScience dostarcza zaawansowanych technologicznie tworzyw sztucznych również do produkcji wielu innych produktów sportowych: nart, desek snowboardowych, łyżworolek, gogli, kasków, butów i rakiet.
Źródło: Bayer