fbpx
Strona głównaWiadomościBayer potwierdza bezpieczeństwo Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego CS w Błoniu

Bayer potwierdza bezpieczeństwo Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego CS w Błoniu

Warszawa, 27 czerwca 2019 r. – w środę 19 czerwca br. ponad 100 strażaków z jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej uczestniczyło w ćwiczeniach manewrowych na terenie Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego Bayer CS w Błoniu. Zorganizowane po raz czwarty ćwiczenia manewrowe miały przede wszystkim na celu sprawdzenie kilku wariantów wspólnego działania służb ratowniczych oraz pracowników firmy Bayer.

Centralny Magazyn Dystrybucyjny Bayer CropScience w Błoniu istnieje od 2003 roku i jest jedynym centralnym magazynem dystrybucyjnym środków ochrony roślin firmy Bayer dla Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Od 2009 roku magazyn posiada status zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej w związku z dużą koncentracją środków ochrony roślin klasyfikowanych jako produkty niebezpieczne dla środowiska. Jednym z obowiązków nałożonych na wszystkie zakłady dużego ryzyka przez Prawo Ochrony Środowiska jest przeprowadzenie ćwiczeń z zakresu realizacji założeń wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego przynajmniej raz na 3 lata.

„Po raz kolejny firma Bayer udowodniła, że bezpieczeństwo zarówno ludzi jak również środowiska to bardzo ważny element działalności firmy. Przeprowadzone manewry potwierdziły, iż sąsiedztwo obiektu o statusie „wysokiego ryzyka” jest bezpieczne dla lokalnej społeczności i środowiska.” – powiedział Komendant Powiatowy PSP Zbigniew Rafalski.

Zastępy straży pożarnej oraz pracownicy Bayer sprawdzali między innymi:
– Sprawną komunikację pozwalającą na szybkie reagowanie służb oraz optymalny dobór jednostek ratowniczych do zaistniałego zdarzenia.
– Gaszenie pożaru środka łatwopalnego proszkiem gaśniczym i pianą gaśniczą.
– Zabezpieczenie groźnego rozlewiska preparatu o możliwym działaniu żrącym.
– Szybkie opanowanie nieprzewidzianego pożaru pojazdu ciężarowego który zablokował główny dojazd do magazynu Bayer.
– Udzielanie pierwszej pomocy medycznej poszkodowanym.
– Działania operacyjne służb ratowniczych w ramach centrum dowodzenia.

W manewrach pod kryptonimem „Bayer 2019” wzięły udział siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu warszawskiego zachodniego powiatów ościennych i wybranych Komend Powiatowych oraz Miejskich województwa mazowieckiego w liczbie ponad 100 ratowników. W użyciu były ponad 24 wozy bojowe, specjalistyczne jednostki, takie jak mobilne laboratorium PSP oraz mobilne centrum dowodzenia PSP. Do ćwiczeń zaproszeni zostali również funkcjonariusze Policji, którzy zabezpieczali drogi gminne oraz ćwiczyli system łączności z PSP i innymi służbami w warunkach zagrożenia.

Dysponowanie zasobów ratowniczych odbywało się zgodnie z wcześniej zatwierdzonymi planami operacyjnymi oraz sporządzoną i zatwierdzoną dokumentacją ćwiczeń. Przybyłe zastępy doskonale poradziły sobie z niezaplanowanym elementem ćwiczeń, jakim była kolizja dwóch samochodów ciężarowych, które zablokowały główny dojazd do magazynu Bayer. Działania podjęte oraz sprawna komunikacja pomiędzy KP PSP a kierownictwem Bayer doprowadziły do błyskawicznej akcji gaśniczej i braku większych strat.

W ćwiczeniach brali udział również przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy dotarli do miejsca zdarzenia po ćwiczebnym zawiadomieniu o wystąpieniu awarii przemysłowej. Pracownicy WIOŚ przybyli wraz z mobilnym laboratorium gdzie poddawali analizie chemicznej pobrane próbki wody oraz monitorowali jakość powietrza w okolicy.

Całość zmagań obserwowali zaproszeni reprezentanci między innymi: Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz inne zaproszone osoby.

Informacja prasowa Bayer

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.