Bayer otwiera Centrum Finansowo-Księgowe w Gdańsku

W Gdańsku koncern Bayer zamierza zatrudnić ponad 200 osób w swoim Centrum Finansowo-Księgowym, które ma świadczyć usługi dla Europy Środkowo-Wschodniej. Centrum powinno rozpocząć działalność w październiku.

Koncern otwiera gdańskie centrum w ramach globalnego projektu reorganizacji księgowości. Celem reorganizacji ma być m.in. zwiększenie wydajności i wzrost konkurencyjności świadczonych usług księgowych.

Bayer ma pozytywne doświadczenia ze Wspólnymi Centrami Usług (FASS) zajmującymi się usługami księgowymi głównie na rynku europejskim. Do roku 2015 firma otworzy kolejne ośrodki obsługujące grupę Bayer na całym świecie. Centrum w Trójmieście będzie obsługiwało kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Jego działalność będzie koncentrować się głównie na zestandaryzowanych procesach księgowych. Organizacja nowego centrum oraz proces rekrutacji nowych pracowników zostanie zakończony do końca 2012 roku. W Centrum Finansowo-Księgowym w Trójmieście powstanie ponad 200 nowych miejsc pracy dla specjalistów w dziedzinie księgowości ze znajomością wymaganych języków obcych.
Uroczysta inauguracja otwarcia Centrum Finansowo-Księgowego odbyła się 23 marca 2012 r. w historycznym budynku Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, oraz przedstawiciele firmy Bayer – dr Dirk Ehle, prezes zarządu Bayer Sp. z o.o., Rudolf Abrams, dyrektor finansowy Bayer Sp. z o.o., Edgar Geyer, dyrektor ds. usług finansowych i księgowych, oraz Remigiusz Wojciechowski, odpowiedzialny za projekt stworzenia nowego Centrum Finansowo-Księgowego w Trójmieście.

Jestem dumny z tego, że Bayer AG wybrał Polskę jako lokalizację nowego Centrum Finansowo-Księgowego. Dzięki temu Bayer stanie się jeszcze ważniejszym pracodawcą w naszym kraju oferującym ponad 200 nowych miejsc pracy dla polskich profesjonalistów. Otwarcie nowego Centrum Finansowo-Księgowego w Trójmieście jest kolejnym krokiem, który ma na celu wzmocnienie pozycji firmy w Polsce” – powiedział dr Dirk Ehle, Prezes Zarządu Bayer Sp. z o.o.

Utworzenie centrum jest częścią projektu firmy Bayer pod nazwą “Misja 2015”. Na terenie Europy Bayer będzie miał dwa centra usług, w Hiszpanii dla Europy Zachodniej i w Gdańsku dla Europy Środkowo-Wschodniej. Swoje centra koncern będzie miał też w Chinach i w Ameryce Południowej.

W pozyskaniu tej inwestycji Trójmiasto rywalizowało m.in. z Tallinem, Wilnem, Wrocławiem, Poznaniem i Katowicami. W ostatnim etapie Gdańsk walczył z Wrocławiem.
Bayer jest międzynarodową firmą, która działa w obszarze ochrony zdrowia, środków ochrony roślin i specjalistycznych materiałów. W ubiegłym roku koncern zatrudniał prawie 112 tys. osób, a wysokość jego sprzedaży wyniosła 36,5 mld euro. Wydatki inwestycyjne wyniosły 1,7 mld euro, natomiast wydatki na badania i rozwój – 2,9 mld euro.

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie działa ponad 30 nowoczesnych centrów usług biznesowych, które zatrudniają mniej więcej 12 tys. pracowników. Do końca roku centra mają zatrudnić jeszcze co najmniej 500 osób. Swoje przedstawicielstwa w Trójmieście mają m.in. Sony Pictures, Geoban, Transcom, Intel, Lufthansa Systems i Thomson Reuters.