fbpx

Bayer CropScience w 2015 roku

W 2015 firma Bayer CropScience prowadziła liczne badania w Centrach Doradztwach Technicznego na terenie całego kraju. Podczas grudniowej konferencji, firma zaprezentowała wyniki tych badań i podsumowała rok 2015.

Mijający rok był trudny dla uprawy zbóż. Ceny produktów rolnych kontynuowały zeszłoroczną tendencję spadkową, co jeszcze bardziej potęgowała susza na terenie całego kraju.

Wystąpienie chorób grzybowych to jeden z wielu czynników limitujących plonowanie. W naszym kraju potrafią one atakować bardzo nierównomiernie. W tym roku południe kraju zostało opanowane przez: łamliwość podstawy źdźbła, rdze (żółtą i brunatną), septoriozę paskowaną liści pszenicy i mączniaka prawdziwego. W części północnej nie odnotowano aż tak wysokiego stopnia porażenia.

W tym trudnym sezonie, w ochronie fungicydowej na plantacjach Bayer CropScience   w CDT królował program Univo®XproTM. Znany na rynku od 2013 (Fandango + Aviator®Xpro), udoskonalony w 2015:  Aviator Xpro 225 EC zastąpiono produktem Boogie®Xpro 400 EC.

Na podstawie kilkuletnich badań przeprowadzonych przez firmę Bayer w Centrum Doradztwa Technicznego Modzurów udowodniono, że zastosowanie programu Univo Xpro daje 100% procentową pewność należytej ochrony roślin przed patogenami chorobotwórczymi, występującymi przez cały okres wegetacji wiosenno-letniej, zapewniając jednocześnie zwalczanie najszerszego spektrum występujących chorób. Inne produkty nie zapewniły ochrony kompleksowo. Jedne zabezpieczyły tylko część dolną roślin, inne bardzo dobrze ochroniły tylko górne liście i kłosy.

Wczesną wiosną na plantacjach BCS, szczególnie jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego oraz rzepaku ozimego zauważono największa od wielu lat presję chorób wirusowych (żółta karłowatość jęczmienia, żółta mozaika jęczmienia, odglebowa mozaika zbóż, karłowatość pszenicy), spowodowanych przez spore naloty mszyc i zerowanie skoczków oraz ciepłą jesień 2014 r.

Podczas grudniowej konferencji, przedstawiciele BCS podkreślali, jak ważnym elementem w procesie produkcji rzepaku jest ochrona fungicydowa i insektycydowa rośliny uprawnej. Czas od momentu siewu aż do zbiorów to niemal rok, a w nim zmienne warunki pogodowe, naloty szkodników, występowanie chorób itd., Jako roślina bardzo wymagająca potrzebuje odpowiedniego podejścia i dlatego też firma Bayer w roku 2014 wprowadziła na rynek system ochrony rzepaku zwany Złotą Technologią. W skład tej technologii wchodzą zarówno fungicydy (Tilmor® 240 EC, Propulse® 250 SC), jak i insektycydy (Decis® Mega 50 EW, Proteus® 110 OD,  Biscaya® 240 OD). Bardzo ważnym elementem agrotechniki rzepaku jest również ochrona fungicydowa i regulacja łanu.
Z kolei w sadach sezon wegetacyjny 2015 nie był trudny. Z powodu suszy i panujących wysokich temperatur, parch jabłoni nie stanowił większego problemu. Pojawiające się infekcje były zazwyczaj słabe. Najwięcej kłopotu sprawił jednak mączniak jabłoni. W tak dużym nasileniu mączniak wystąpił ostatnio 6 lat temu. Wiodącym środkiem w zwalczaniu tego patogenu była Luna® Experience.

Sadownicza Stacja Badawcza CropScience, oprócz prowadzenia badań środków ochrony roślin, współorganizuje również różnego typu spotkania: Forum Doradców Sadowniczych, zimowe spotkania ze studentami czy też w ramach akcji Grunt to Bezpieczeństwo – spotkania ze szkołami. W ramach systemu wspomagania decyzji Vademecum opracowywane są komunikaty zarówno sadownicze, jak i jagodowe. W  sezonie 2016 wspomniany system obejmie sieć kilkudziesięciu stacji pogodowych z danymi na temat poziomu zagrożenia ze strony najgroźniejszych patogenów jabłoni, gruszy, drzew pestkowych i upraw jagodowych.

Renata Struzik, źródło: Bayer

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.