Bat na nieuczciwych producentów oprysków?

Lubelska Izba Rolnicza apeluje o wprowadzenie obowiązku zamieszczania na fakturach VAT stwierdzających zakup środków ochrony roślin numeru partii oraz daty produkcji środka ochrony roślin.

Coraz częściej rolnicy borykają się z problemem nieskutecznych środków ochrony roślin, które nie mają właściwości, o jakich zapewnia producent. Z tego względu muszą ponawiać zabiegi pielęgnacyjno-ochronne, co powoduje wzrost kosztów produkcji.  Równie dotkliwym skutkiem poza finansowym jest ryzyko utraty optymalnego momentu na zwalczenie szkodników, czy chwastów. Ponadto  przypadku środków ochrony roślin każda, nawet najmniejsza zmiana składu, może wywołać niepożądane działanie.

– Dalsza eskalacja problemu, może w przyszłości zaszkodzić środowisku, a nawet zdrowiu rolników, stosujących środki podczas swojej pracy. Jest to zatem problem aktualny oraz istotny – alarmują rolnicy z Lubelszczyzny.

Dlatego zdaniem Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej w tym przypadku   konieczna  jest zmiana legislacyjna, polegająca na nałożeniu na przedsiębiorców obowiązku oznaczania na fakturach VAT dokładnego numeru partii z której pochodzi dany środek ochrony roślin oraz daty produkcji.

Obecnie, katalog obligatoryjnych elementów faktury VAT uregulowany jest w art. 106e ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 roku, poz. 106 ze zm.). Ustawodawca nie zobowiązał jednak podatników do wskazywania numerów partii oraz daty produkcji towarów.

W ocenie LIR proponowana  zmiana udogodniłaby rolnikom pracę, jak również ewentualną reklamację środków ochrony roślin. Jednak przede wszystkim w znaczący sposób ułatwiłaby kontrolę przedsiębiorców celem identyfikacji podejrzanych partii produktów.

W  związku z tym Walne Zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej postuluje, aby na fakturze VAT będącej dowodem zakupu środków ochrony roślin widniał również numer partii oraz data produkcji środków ochrony roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności