fbpx

BASF: nowatorski program Perfect Grain

W dniu 13 kwietni w warszawskim hotelu Polonia Palace odbyło się wiosenne spotkanie dziennikarzy zorganizowane przez firmę Basf. Oprócz prezentacji nowych środków ochrony roślin firma przedstawiła także nowatorski program Perfect Grain – Doskonałe Ziarno.

Pierwsza część spotkania poświęcona była nowościom, które w tym roku pojawiły się na rynku w ramach szerokiej palety środków ochrony roślin firmy Basf. Zaprezentowano m.in. :fungicyd Acrobat 69 WG w nowej formule (granulat), zaprawę nasienną Kinto Duo 080 FS, Duet Ultra 497 sc – preparat do zwalczania chorób grzybowych zbóż oraz Pictor 400 sc – najnowszej generacji fungicyd do ochrony rzepaku.
Ale Basf to nie tylko ochrona roślin ale także współpraca i doradztwo. Tym zagadnieniom poświęcono drugą część konferencji. Pierwszy raz przedstawiono dziennikarzom nowatorski program Perfect Grain- Doskonałe Ziarno, którego głównym celem jest stworzenie znaku towarowego kojarzonego z ziarnem o najwyższej jakości.

Program Perfect Grain oparty jest na trzech głównych założeniach. Pierwsze dotyczy kompleksowej technologii produkcji, która ma zagwarantować wyprodukowanie ziarna o wysokiej jakości. Rolnik, który zdecyduje się na udział w programie będzie musiał podporządkować całą produkcję zboża ściśle określonym kryteriom tyczących się poszczególnym etapom od wykorzystania certyfikowanego ziarna (lista Basf), poprzez zaprawianie nasion, zwalczanie chwastów chorób, szkodników oraz stosowanie regulatorów wzrostu. Cały cykl produkcji będzie odbywał się pod bacznym okiem doradcy i oparty będzie na preparatach zalecanych przez firmę Basf. Program dotyczy na razie tylko upraw pszenicy, a jedynymi kryteriami udziału jest posiadanie min. 30 ha.

Drugim założeniem programu jest system dokumentacji produkcji. Polegać on będzie głownie na wypełnianiu karty pola (w formie on-line). Każdy uczestnik programu będzie posiadał własną kartę z odpowiednim kodem dostępu. Karta to nic innego jak ewidencja cyklu produkcji i jego poszczególnych faz. To właśnie na karcie pola rolnik będzie zapisywał wykonane zabiegi ochronne, określając rodzaj wykorzystanego środka, ilość i termin zabiegu. Karta pola będzie mogła być udostępniona potencjalnemu kontrahentowi (firmie skupującej), dzięki czemu firma, będzie miała pewność, że dostarczone zboże jest dobrej jakości. Dokumentacja pozwoli również producentowi na przeprowadzanie kalkulacji opłacalności produkcji, nawet w obrębie poszczególnych pól.Trzecim założeniem, jest aktywne wsparcie sprzedaży. Udział w programie nie kończy się bowiem na wyprodukowaniu ziarna. Poprzez internetową giełdę zbożową (www.gielda-zbozowa.pl), czyli platformy handlowej, uczestnik programu Perfect Grain będzie mógł bezpłatnie zaprezentować w łatwy i szybki sposób swoją aktualną ofertę potencjalnym partnerom handlowym.

Do udziału w programie oprócz oczywiście rolników, zaproszone zostały największe firmy skupowe, transportowe i przetwórcze w Polsce. Program jest o tyle ważny, że już w niedalekiej przyszłości sprzedaż zboża bez odpowiedniej dokumentacji (historii uprawy) będzie nie możliwa. Bez prawidłowo prowadzonej dokumentacji polowej żaden producent rolny nie otrzyma subwencji unijnych, a zakład młynarski sprzedający swoje wyrobu do międzynarodowych sieci handlowych lub odbiorców krajów UE nie będzie kupował zbóż, które nie posiadają takiej dokumentacji. Wiele firm, które zadeklarowały udział w programie (lista ukaże się na początku maja) zapowiedziało, że zboże marki Perfect Grain będzie premiowane w skupie.

Oprócz tego podczas konferencji przedstawiono dwie istniejące już platformy informacyjne, które są powszechnie udostępnione już od pewnego czasu. Pierwszą z nich jest Centrum Doradztwa Telefonicznego Basf Agro (022) 570 99 90, gdzie po połączeniu z przedstawicielem firmy rolnicy mogą zaczerpnąć informacji na temat aktualnej oferty, uzyskać informacje o zagrożeniach patogenami oraz fachową poradę. Drugą platformą informacyjną jest strona na telegazecie (TVP program 1 i 2 str. 690), na której co tydzień umieszczane są raporty prosto z czterech pól doświadczalnych Basfa. W agrokomunikatach podawane są informacje na temat faz rozwoju roślin w danych regionach kraju, zagrożeniem upraw wraz z doradztwem. Ponadto można tam odnaleźć nr telefonów komórkowych do techników, którzy bezpośrednio oceniają san upraw na poletkach doświadczalnych.

Szerzej o programie Perfect Grain oraz nowych produktach firmy BASF w kolejnych wydaniach miesięcznika Wiadomości Rolnicze Polska. Zapraszamy do lektury.

Tekst i foto MS
wrp.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.