Barometr Copa – Cogeca

Z powodu kryzysu ekonomicznego, spadku cen ropy, zwiększających się kosztów produkcji oraz rosyjskiego embarga, poziom zaufania wśród rolników osiągnął bardzo niski poziom, co pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez Copa i Cogeca w pierwszym kwartale 2016 roku.

Nasz barometr potwierdza, że europejscy rolnicy naprawdę odczuwają presję. Z jednej strony muszą radzić sobie z niskimi cenami skupu, a z drugiej z wysokimi kosztami produkcji. W ostatnim roku spadły ceny za większość produktów rolnych, na horyzoncie nie widać natomiast żadnych tendencji wzrostowych. W związku z dużymi wahaniami rynkowymi, rosyjskim embargiem oraz spadkiem cen ropy, nieprzewidywalność chińskiego popytu, co jeszcze zwiększa wahania, rolnicy nie patrzą z optymizmem w przyszłość, zarówno tę bliższą jak i dalszą – informuje Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.
 
Badania te przeprowadzono w pierwszym kwartale 2016 r. Realizowane są one dwa razy w roku w 11 państwach. Bierze w nich udział 8 000 rolników. W 9 z 11 państw członkowskich (Belgia – Flandria, Niemcy, Francja, Włochy, Węgry, Holandia, Polska, Rumunia i Zjednoczone Królestwo) zaufanie rolników do bieżącej i przyszłej sytuacji spadło – jak dowodzą wyniki przeprowadzonej ankiety. Zaniepokojenie związane z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) oraz biurokracja były przyczyną wielu trudności, które napotkali rolnicy i hodowcy.  Tylko w 2 krajach – Danii i Szwecji – nastroje dotyczące teraźniejszości i przyszłości są bardziej optymistyczne.

Konsekwentnie wzywam Komisję Europejską oraz ministrów rolnictwa państw członkowskich do podjęcia działań w czasie spotkania, które odbędzie się pod koniec czerwca. Dodatkowe wsparcie jest elementem niezbędnym. Koniecznym jest także znalezienie nowych rynków zbytu dla naszych, wysokiej jakości, produktów. Apeluję także do negocjatorów o znalezienie możliwości przywrócenia normalnych relacji z Rosją, zarówno w sferze politycznej jak i handlowej, w czasie spotkania przewodniczącego Junckera z prezydentem Putinem, o którego dojdzie przy okazji odbywającego się w Petersburgu Międzynarodowego Forum Ekonomicznego – podsumowuje Pesonen.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności