Bank Unii Europejskiej na forum w Warszawie

Doroczne Regionalne Forum Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) jest jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych organizowanych przez międzynarodowe instytucje finansowe. Poświęcone bieżącym wyzwaniom stojącym przed społecznością europejską, przyciąga najważniejszych decydentów politycznych, przedsiębiorców i przedstawicieli największych europejskich instytucji finansowych. Tematem tegorocznego spotkania, które odbędzie się 23 kwietnia 2010 r. będzie Różnorodność energii i transportu: zrównoważone polityki, priorytety i potrzeby”.”

Polska, jako największy beneficjent środków z Europejskiego Banku Inwestycyjnego spośród nowych państw członkowskich, będzie po raz pierwszy gospodarzem Forum w formule regionalnej.

Dywersyfikacja źródeł dostaw energii, wdrażanie technologii przyjaznych środowisku oraz rozwój transportowych sieci infrastrukturalnych, które pobudzałyby rozwój gospodarczy, to jedne z najważniejszych wyzwań stojących przed regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego cieszę się, że tegoroczne Forum odbędzie się w Warszawie” – powiedziała Marta Gajęcka, wiceprezes EBI odpowiedzialna za kredyty udzielane w Europie Środkowo-Wschodniej oraz za transeuropejskie sieci transportowe i energetyczne. Jakie strategie przyjmą w tym zakresie kraje członkowskie i jak sprostają stojącym przed nimi problemom w związku z kryzysem finansowym, który spowodował silne napięcia w budżetach publicznych? Na te i inne pytania, będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy Regionalnego Forum EBI 2010 już 23 kwietnia 2010 r. w warszawskim Hotelu Hilton.

Uroczystego otwarcia Forum “Różnorodność energii i transportu: zrównoważone polityki, priorytety i potrzeby” dokona Philippe Maystadt, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Udział w spotkaniu potwierdził także Premier Donald Tusk, który swoim przemówieniem otworzy dyskusję dotyczącą polityki energetycznej i gospodarczej.

Całodniowe obrady zostały podzielone na trzy sesje dyskusyjne: “Dywersyfikacja dostaw energii: znaczenie, perspektywy i ograniczenia”, “Dywersyfikacja w dziedzinie transportu: spójne połączenia” i “Finansowanie energetyki i transportu: potrzeby i rozwiązania”. Każda z nich będzie okazją do wysłuchania propozycji rozwiązań najważniejszych decydentów politycznych, jak i przedstawicieli sektora prywatnego w branży energetycznej i transportowej.

Misją Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który pełni funkcję banku Unii Europejskiej, jest przyczynianie się do integracji, zrównoważonego rozwoju oraz spójności gospodarczej i społecznej państw członkowskich UE poprzez finansowanie inwestycji. W 2009 roku EBI zainwestowało w Europie w projekty energetyczne ponad 14 mld euro. Lista projektów energetycznych przewidzianych w najbliższym czasie do realizacji w Polsce i w regionie obejmuje projekty dotyczące zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej, modernizacji i ulepszenia urządzeń oraz instalacji służących do redukcji emisji CO2, badań i rozwoju oraz bezpieczeństwa dostaw energii.

źródło: Lighthouse Consultants

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności