fbpx
Strona głównaPozostałeBank BGŻ - wyniki za 2008 rok

Bank BGŻ – wyniki za 2008 rok

W 2008 roku zysk brutto Banku BGŻ, wg nieudytowanych danych, wzrósł o blisko 17 proc. do 262,6 mln zł, a zysk netto o 6 proc. do 206,1 mln zł – poinformowała Aleksandra Myczkowska, rzecznik prasowy Banku.

– Miniony rok należy ocenić jako względnie dobry dla banku. W całym 2008 roku odnotowaliśmy 14 proc. poprawę wyniku z działalności bankowej, który wyniósł 1 mld 12 mln zł. Wynik z tytułu odsetek wzrósł o 20 proc. do 664,7 mln zł – powiedział prezes Banku BGŻ Jacek Bartkiewicz. Dodał, iż tempo wzrostu z działalności bankowej było szybsze niż kosztów ogółem, które wzrosły o 10 proc. do 775,5 mln zł. – Wyższe koszty były związane z rozwojem sieci placówek, których uruchomiliśmy 31 oraz przygotowaniami do pierwszej publicznej oferty Banku BGŻ – powiedział Bartkiewicz.

W 2008 roku na wzrost zysku netto miał wpływ przede wszystkim wzrost przychodów ze sprzedaży kredytów mieszkaniowych oraz wzrost przychodów z działalności kredytowej na rzecz klientów z obszaru przedsiębiorstw w tym klientów sektora rolno-spożywczego.

Poprawa wyników nastąpiła pomimo niesprzyjających warunków rynkowych, które wpłynęły na rosnące koszty odsetkowe depozytów oraz istotnie niższe niż w 2007 roku przychody z usług maklerskich i funduszy inwestycyjnych.

<br.Udział należności objętych utratą wartości w portfelu brutto na koniec roku był na poziomie 5,4 proc. <br.

Na koniec grudnia 2008 roku bank posiadał fundusze własne na poziomie 2 mld 154 mln zł. Współczynnik wypłacalności utrzymywany jest na bezpiecznym poziomie, tj. 11,5 proc.

Bank BGŻ w końcu 2008 roku posiadał sieć 291 placówek. Prowadził 532,7 tys. rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz 156,2 tys. rachunków oszczędnościowych Eskalacja. Klienci banku mogli bez opłat podejmować gotówkę z 2623 bankomatów w całej Polsce.

opr. Wrp.pl
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.