Obniżenie opłat pobieranych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za badanie bulw ziemniaka na obecność bakterii, powodujących bakteriozę pierścieniową ziemniaka i śluzaka – przewiduje projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Chodzi o projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie obniżenia opłat pobieranych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za świadczenie usług w zakresie badań próbek bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia oraz pobierania próbek do tych badań.
Jego celem jest obniżka opłat za badania bulw ziemniaka, przeznaczonych do sadzenia, innych niż sadzeniaki pod kątem porażenia przez bakterie Clavibacter sepedonicus i Ralstonia solanacearum. Bakterie te powodują choroby ziemniaka:
1) Clavibacter sepedonicus – bakteriozę pierścieniową ziemniaka;
2) Ralstonia solanacearum – śluzaka.
O ile zmaleje opłata za badanie?
Zgodnie z projektem wskazanego wyżej rozporządzenia opłata będzie obniżona o 90% w przypadku gdy:
1) opłata jest pobierana przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za badania próbek bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia pod kątem porażenia przez Clavibacter sepedonicus i Ralstonia solanacearum oraz pobierania próbek do tych badań;
2) wielkość partii bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia, poddanych badaniom łącznie w danym roku nie jest większa niż:
- a) 25 t, gdy z wnioskiem o badanie występuje profesjonalny podmiot.
- b) 3,75 t., gdy z wnioskiem o badanie występuje profesjonalny podmiot.
Gospodarstwa posiadające od 1 do 10 ha użytków rolnych to w Polsce 69,7 %. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśliło, że od producentów uprawiających ziemniaki na większych areałach oczekuje profesjonalizmu i stosowania kwalifikowanych sadzeniaków ziemniaka.
Rozporządzenie w sprawie obniżenia opłat pobieranych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za świadczenie usług w zakresie badań próbek bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia oraz pobierania próbek do tych badań wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Polska, pod względem areału uprawy, jest drugim po Niemczech producentem ziemniaka w Unii Europejskiej. Obecnie nie ma skutecznych środków ochrony roślin przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się bakterii Clavibacter sepedonicus. Nie ma również odmian ziemniaka odpornych na tego agrofaga. Dlatego najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia produkcji zmieniana jest profilaktyka polegająca na stosowaniu kwalifikowanego materiału siewnego (sadzeniaków ziemniaka uzyskanych zgodnie z przepisami o nasiennictwie).