Badania techniczne ciągników poza stacją kontroli pojazdów

W ministerstwie infrastruktury i budownictwa opracowany został projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw wraz z aktami wykonawczymi, który zakłada między innymi możliwość przeprowadzania badań technicznych ciągników rolniczych i przyczep rolniczych poza stacją kontroli pojazdów.

Jak udało się nam dowiedzieć, obecnie projekt jest na etapie końcowych ustaleń i już wkrótce powinien zostać skierowany do konsultacji społecznych i ustaleń międzyresortowych.

Izby rolnicze wnioskowały do resortu infrastruktury o podjęcie działań, które umożliwią przeprowadzanie badań technicznych pojazdów, przede wszystkim ciągników rolniczych, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony w podstawowych stacjach kontroli pojazdów lub poza nimi.

Zdaniem samorządu rolniczego, nowelizacja ustawy w tym zakresie jest konieczna, ponieważ uniemożliwienie przeprowadzania badań technicznych pojazdom o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony – w szczególności ciągnikom i przyczepom rolniczym – w podstawowych stacjach kontroli pojazdów zmusza właścicieli tych pojazdów do przejazdu nierzadko kilkudziesięciu kilometrów, do okręgowej stacji kontroli pojazdów. Powoduje to spowolnienia w ruchu drogowym, a dodatkowo, utrudnienie to może doprowadzić do zaprzestania przez wielu rolników dokonywania badań, z uwagi na większe koszty i czas potrzebny na ich wykonanie po wprowadzonych zmianach.

Źródło: KRIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności