B100 jednak dla rolnictwa?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zmianą ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, jak podaje Krajowa Izba Biopaliw. Nowelizacja ma na celu dostosowanie oznaczeń kodów CN oleju napędowego objętego zwrotem podatku akcyzowego do rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1006/2011 z dnia 27 września 2011 r. oraz objęcie zwrotem podatku akcyzowego również biopaliw!

W projekcie ustawy, w związku ze zmianami od dnia 1 stycznia 2012 r. kodów CN oleju napędowego wprowadzonymi rozporządzeniem Nr 1006/2011, proponuje się dokonywanie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej oznaczonego kodem CN 27101943 do 27101947,27102011 do 27102019 oraz kodem CN 38260010. Ponadto z uwagi na ewentualne dalsze zmiany kodów CN oleju napędowego w następnych latach, w projekcie ustawy proponuje się dodanie przepisu, że zmiany w Nomenklaturze Scalonej (CN) oleju napędowego nie powodują zmian w zakresie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, jeżeli nie zostały określone w niniejszej ustawie.
Oznaczałoby to, że rolnicy mogliby uzyskać zwrot podatku akcyzowego nie tylko od tradycyjnego oleju napędowego, ale również od paliwa B100.
B100, czyli stuprocentowy biodiesel sprzedawany jest w Polsce od kilku lat w ramach realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego. Problem w tym, że aby zagwarantować sprzedaż tego paliwa na poziomie gwarantującym wykonanie NCW, koncerny muszą sprzedawać je poniżej kosztów zakupu. Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego tylko z 2011 roku firmy paliwowe zanotowały z tego tytułu dodatkowe koszty rzędu 400 mln zł.
Na B100 z powodzeniem mogą poruszać się ciągniki i inne maszyn rolnicze. Rolnicy nie kupowali go jednak, gdyż nie mogli od jego zakupu uzyskać zwrotu akcyzy, co przysługuje im w przypadku tradycyjnego diesla. Jeśli proponowana przez resort rolnictwa zmiana zostanie przyjęta, może to znacząco pomóc w wykonywaniu NCW na kolejne lata a tym samym obniżyć koszty realizacji tego wymogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności