reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Azot na łąki i pastwiska w nawozach mineralnych i naturalnych w zróżnicowanych dawkach i terminach

Azot decyduje w największym stopniu o wysokości j jakości zbieranej paszy – zielonki i siana z użytków zielonych, czyli łąk i pastwisk. Dzięki zróżnicowanym dawkom azotu pod kolejne odrosty, można regulować w pewnym stopniu podaż zbieranej paszy.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Jednocześnie azot (N) wywiera duży wpływ na jej jakość zielonki i siana, w tym skład botaniczny runi, a w następstwie na zawartość białka i składników mineralnych. Niekorzystnie na plony i jakość zbieranej paszy wpływa zarówno niedobór jak też nadmiar azotu w glebie i roślinie.

Kiedy azot w mniejszych dawkach na użytki zielone (UZ)?

W ustaleniu optymalnej dawki N niezwykle ważna jest naturalna zasobność gleb w ten składnik. W przypadku UZ zlokalizowanych na torfach i murszach nawożenie azotem może być zbędne lub ograniczone do symbolicznych dawek, rzędu 10-20 kg N/ha pod kolejne odrosty.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Wynika to z faktu uwalniania azotu w wyniku rozkładu (mineralizacji) zgromadzonej w wieloleciu materii organicznej.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Czynnikiem ograniczającym wysokość i jakość plonu siana z tych siedlisk może być niedobór innych składników, głównie potasu, magnezu i wapnia, zaś z mikroelementów miedzi i cynku.

W glebach mineralnych szacunkowa zawartość azotu jest znacznie mniejsza, choć często zróżnicowana (30-90 kg/ha N). W runi z większym udziałem roślin bobowatych, zawartość azotu w glebie może bowiem dochodzić nawet do 100 kg/ha N.

Korzystają z niego trawy bądź rośliny zielarskie. Stąd dawki N pod poszczególne pokosy i odrosty na glebach mineralnych powinny być wprawdzie większe, niż na organicznych, ale zróżnicowane, w zależności od stopnia odżywienia traw i ich udziału w runi.

Zwróć uwagę na PH gleby

Niekiedy powodem niedoboru przyswajalnych form składników pokarmowych może być też zbyt niskie pH gleby. Za optymalny odczyn gleb organicznych przyjmuje się pH w KCl w zakresie 4,5-5,5, podczas gdy mineralnych w przedziale 5,5-6,5, zależnie od ich zwięzłości.

Wapnowanie UZ (wyłącznie węglanowe formy Ca) może być prowadzone w różnych terminach, najlepiej poza okresem wegetacyjnym, a więc późną jesienią lub wczesną wiosną, a nawet (pod pewnymi warunkami) w okresie zimowym.

Jaki nawóz na użytki zielone

Z nawozów azotowych na UZ zlokalizowanych na glebach kwaśnych polecić można znane pod różnymi nazwami saletrzaki, w tym salmag oraz nawozy wieloskładnikowe zawierające obok azotu, także inne składniki, w tym wapń, magnez i sód.

reklama
Baner Sumiagro

Dawka azotu na łąki i pastwiska

Dawki N zależą też od składu botanicznego runi, przy większym udziale w niej roślin bobowatych (10-20 proc.), dawki azotu trzeba ograniczać, gdyż wyższe mogą powodować stopniową eliminację z runi tych cennych roślin.

Z kolei na pastwiskach, znacząca dawka N i innych składników, wraca do gleby i jest dostępna dla roślin w pozostawionych odchodach zwierzęcych, oczywiście po ich mineralizacji.

Trudno jest dokładnie oszacować te wartości, gdyż często następują duże straty N w postaci ulatniającego się amoniaku lub wymycia  poza strefę korzeniową roślin.

Stąd jego dawki trzeba też ustalać na podstawie zmieniającego się udziału traw i roślin bobowatych w runi oraz koloru traw. Ciemnozielony świadczy o przeazotowaniu i nadmiarze szkodliwych dla zwierząt azotanów.

Z kolei jasnozielony wskazuje na niedobór N, co skutkuje spadkiem plonu i jego gorszą jakością (mniejsza zawartość białka). Dlatego  nie zaleca się wiosną, a zwłaszcza po kolejnych pokosach, przekraczać dawki 60 kg N/ha, zaś po zbiorze ostatniego pokosu do 20 kg/ha N.

Obornik i gnojowica na użytki zielone

Alternatywą wobec nawozów mineralnych są naturalne, a wśród nich obornik i gnojowica. Obornik w dawce 20-25 t/ha co 2-3 lata, zalecany jest późną jesienią. Powinien być dobrze rozłożony i równomiernie rozrzucony.

Nie powinien być stosowany podczas dni słonecznych i ciepłych, a więc najlepiej w dnie chłodne i pochmurne, bądź przed spodziewanym deszczem. Chodzi o to by zmniejszyć straty azotu w postaci ulatniającego się amoniaku.

Zalecenia te dotyczą też gnojowicy, którą można stosować na łąkach wczesną wiosną  oraz po zbiorze kolejnych pokosów (z wyjątkiem ostatniego), jednorazowo w przeciętnej dawce 20 mna 1 ha, czyli 20 000 l.

Jeśli w runi łąkowej występują  rośliny bobowate (koniczyny, lucerny, komonice), wówczas dawkę gnojowicy należy zmniejszyć, gdyż zbyt duża powoduje stopniową eliminację z runi tych cennych gatunków.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI