Azot czy wapno na słomę – zdaniem eksperta (video)

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podanie tylko nawozu wapniowego nie do końca rozwiązuje sprawę mineralizacji materii organicznej. W procesie tym bezwzględnie konieczny jest azot.

Czas potrzebny do rozpadu większości przyoranej słomy to ok. 6-7 miesięcy. Jeśli nie zostanie prawidłowo pocięta i wymieszana z glebą będzie rozpadać się dłużej. Mineralizacja resztek najszybciej przebiega w temperaturze 20°C, kiedy jest zwiększone parowanie, PPW 50–70 proc., odczyn ok. pH 7, stosunek C:N świeżej materii organicznej jest mniejszy niż 30:1.

Wapno na słomę

N glebach kwaśnych, przy niskim wysyceniu wapniem kompleksu sorpcyjnego rośliny maja na ogół problem z dostępnością i zaopatrzeniem się w fosfor i przede wszystkim w potas. Ponadto na glebach kwaśnych pożyteczne mikroorganizmy glebowe są mniej aktywne, w przeciwieństwie do grzybów, które w takich warunkach dobrze się rozwijają. Dlatego pozytywny wpływ przyorywania słomy razem z wapnem obserwuje się właśnie na glebach kwaśnych, łatwo zaskorupiających się.

Azot na słomę zbóż

Podanie tylko nawozu wapniowego nie do końca rozwiązuje sprawę mineralizacji materii organicznej. W procesie tym bezwzględnie konieczny jest azot.

Dla lepszej mineralizacji powinniśmy stosować 1 kg N/100 kg przyoranej słomy, ponieważ na rozłożenie tony słomy bakterie potrzebują do 8 kg N. Jeśli zrezygnujemy z azotu to substancja organiczna dłużej będzie zalegać w glebie. Dlatego w praktyce słomę nawozimy azotem w ilości 5–10 kg N/t przyoranej słomy.

Dawka azotu zależy od warunków glebowych i składu chemicznego słomy, zwłaszcza od stosunku C:N. Im ten stosunek jest szerszy, tym więcej azotu podajmy. Dawka musi wzrastać przy szerokim stosunku C:N, gdyż drobnoustroje szybciej namnażają się i do dyspozycji mają więcej węgla, a mniej azotu. Z tego względu, dla efektywnej ich pracy, musimy im go dostarczyć. W słomie zbóż stosunek C:N wynosi od 100:1 do 60:1, dlatego podanie azotu na słomę zbóż jest niezbędne.

Azot na słomę rzepaku

Słoma rzepaczana jest bogatsza w azot w porównaniu do słomy zbożowej. Można zatem zrezygnować z podania azotu na słomę po rzepaku, ale pod pewnymi warunkami: przy dużej zasobności azotu w glebie, gdy rzepak był właściwie nawożony, uprawiany na żyznej glebie.

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI