Automatyczne formowanie bel z nowym modelem prasy Kuhn

Stałokomorowa prasa zwijająca KUHN FB 3135 jest teraz wyposażona w nową funkcję AUTOMATE, dzięki której formowanie i wyładunek bel odbywa się w pełni automatycznie. Funkcja ta ma za zadanie ułatwić pracę operatora i zwiększyć ogólną wydajność roboczą maszyny.

Rozwiązania zastosowane w nowej prasie stałokomorowej KUHN FB 3135 with AUTOMATE to, jak podkreśla producent, wiele korzyści dla użytkownika. Między innymi, nowa maszyna zapewnia wysoki komfort obsługi: tylna klapa otwiera się automatycznie zaraz po nałożeniu na belę siatki. Wyrzutnik wykrywa, kiedy bela znajdzie się poza zasięgiem prasy i tylna klapa nie jest otwierana bardziej niż jest to potrzebne. Szczegółowy podgląd na wyświetlaczu terminala sterującego informuje operatora o statusie pracy prasy. Umieszczona na tylnej klapie lampa ostrzegawcza uruchamiana jest wraz z sygnałem dźwiękowym w momencie otwierania klapy. Ostrzega ona operatora, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa pracy.

Operator podczas pracy z nową prasą może się w pełni skoncentrować na jeździe: jeśli zespół podający zostanie przeciążony, system zabezpieczeń praktycznie natychmiast go udrożni i przywróci prasę do dalszego działania. Jeśli na podbieraczu i rotorze nagromadzi się zbyt dużo materiału, system DROPFLOOR automatycznie opuści podłogę i schowa noże.

Operator jest oczywiście na bieżąco informowany o przebiegu całego procesu za pośrednictwem terminala sterującego prasy. Po ponownym włączeniu napędu WOM, rotor prasy zostaje uruchomiony i materiał jest podawany do komory prasowania. Podłoga i noże powracają automatycznie do pozycji roboczej. Dodatkowo, noże OPTICUT są automatycznie czyszczone po zaprogramowanej liczbie uformowanych bel (ustawienia robocze w programie prasy). Dzięki temu noże i otwory w podłodze są utrzymane w czystości, co ułatwia ich demontaż po wykonanej pracy.

Zagęszczenie beli jest w łatwy sposób regulowane z kabiny ciągnika za pośrednictwem terminala sterującego. Praca noży może być niezależnie dostosowana za pomocą systemu opuszczania podłogi DROPFLOOR. Bardzo precyzyjne czujniki tylnej klapy monitorują zwijanie beli w komorze prasowania. Dokładne śledzenie etapów formowania beli pozwala na bardzo dokładne napełnienie prawej i lewej strony komory prasowania w celu uzyskania bel o idealnych kształtach i zagęszczeniu.

Z kolei wybór sterowania należy do operatora. Nowa prasa zwijająca KUHN FB 3135 AUTOMATE jest kompatybilna z technologią komunikacji ISOBUS i może być obsługiwana na 3 różne sposoby:
– manualne sterowanie (naciśnięcie i przytrzymanie przycisku w celu aktywowania procesu);
– półautomatyczne sterowanie (przycisk rozpoczynający cykl);
– automatyczna praca.

Za: Kuhn